Informacje

PKN Orlen ponownie wśród najbardziej etycznych firm na świecie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 marca 2016, 10:49

    Aktualizacja: 8 marca 2016, 11:04

  • 0
  • Powiększ tekst

PKN Orlen trzeci raz z rzędu otrzymał tytuł The World's Most Ethical Company przyznawany przez międzynarodowy zespół ekspertów z dziedziny etyki biznesu i dobrych praktyk handlowych ośrodka badawczego Ethisphere Institute z USA - podała we wtorek spółka.

"Etyczne prowadzenie biznesu to dla PKN Orlen kwestia fundamentalna. Dlatego prestiżowy tytuł najbardziej etycznej firmy na świecie odbieramy jako uznanie dla konsekwentnego i innowacyjnego podejścia do kwestii społecznej odpowiedzialności biznesu, zagadnień ładu korporacyjnego" - powiedział cytowany w komunikacie płockiego koncernu prezes tej spółki Wojciech Jasiński. "Orlen stale się rozwija, dobrze, że możemy to robić w oparciu o stabilne fundamenty wartości korporacyjnych" - dodał.

Tytuł The World's Most Ethical Company, ustanowiony 10 lat termu, przyznawany jest jedynie na rok, po czym podmioty, które otrzymały wyróżnienie, mogą ponownie poddać się weryfikacji. Eksperci z amerykańskiego Ethisphere Institute wyłaniają laureatów korzystając z systemu ocen "Ethics Quotinet". Pozwala on na kompleksową ocenę stosowania etycznych praktyk biznesowych w procesie budowania pozycji rynkowej danej firmy. Pod uwagę brane są m.in.: zasady ładu korporacyjnego, odpowiedzialności społecznej, budowanie kapitału ludzkiego, a także wdrażane rozwiązania na rzecz rozwoju innowacyjności.

"Firmy polegają na Ethisphere, żeby nieustannie podnosić i mierzyć standardy korporacyjne. Ci, którzy wykazują przywództwo w takich obszarach, jak społeczna odpowiedzialność, integralność, transparentność kreują większą wartość dla swoich inwestorów, społeczności lokalnych, klientów i pracowników, a tym samym umacniają trwałą przewagę biznesową" - podkreślił Timothy Elbrich, prezes Ethisphere Institute.

The Ethisphere Institute jest niezależnym ośrodkiem badawczym, który promuje dobre praktyki i etykę w biznesie, a także zarządzanie z poszanowaniem najwyższych standardów w relacjach z pracownikami, partnerami biznesowymi, inwestorami i regulatorami rynku.

Ośrodek przeprowadza analizy porównawcze zasad ładu korporacyjnego i w ramach programu World's Most Ethical Companies i na tej podstawie przyznaje wyróżnienia najbardziej etycznym firmom na świecie. Instytut weryfikuje też zgodność prowadzonych przez poszczególne podmioty działań z zasadami etyki korporacyjnej w ramach przyznawanych certyfikatów, jak: Ethics Inside Certification, Compliance Leader Verification and Anti-Corruption Program Verification.

W 2014 r. PKN Orlen był pierwszą firmą z Europy Środkowo-Wschodniej, która wyróżniona została tytułem The World's Most Ethical Company. Wśród wyróżnionych podmiotów, oprócz płockiego koncernu, znalazły się wtedy m.in.: General Electric Company (USA), Encana (Kanada), TATA Power Company (Indie) i SwissRe (Szwajcaria). W obecnej edycji wśród 131. wyróżnionych podmiotów z 21. krajów są m.in.: National Bank Australia oraz Levi Strauss, Microsoft, PepsiCo oraz Xerox (USA) - płocki koncern jest tam jedyną firmą z Europy Środkowo-Wschodniej.

PKN Orlen jest największym podmiotem paliwowym w Polsce i jednym z największych w branży rafineryjno-petrochemicznych w Europie. Posiada spółki zależne na Litwie, w Niemczech, Czechach i w Kanadzie. Zysk netto grupy kapitałowej płockiego koncernu za 12 miesięcy 2015 r. osiągnął 3 mld 233 mln zł, natomiast zysk jednostkowy netto płockiego koncernu wyniósł w tym czasie 1 mld 48 mln zł.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze