PKN Orlen zapowiada aktywne wyszukiwanie startupów
PKN Orlen zapowiada zwiększenie swego zaangażowania w innowacje i tzw. scouting, czyli aktywne wyszukiwanie startupów, które specjalizują się w dziedzinach spójnych ze strategią grupy kapitałowej tej spółki, największej w branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce.
"Duże, krajowe przedsiębiorstwa powinny odgrywać aktywną rolę w budowaniu ekosystemu, sprzyjającego pełnemu wykorzystaniu potencjału innowacyjności i przedsiębiorczości Polski" - podkreślił PKN Orlen, informując o udziale spółki w zakończonym w czwartek w Krakowie dwudniowym kongresie "Impact'16 4.0 Economy", najważniejszym tegorocznym wydarzeniu w branży startupów.
Według płockiego koncernu, duże, krajowe przedsiębiorstwa, ułatwiając rodzimym startupom komercjalizację swych pomysłów, mogą same wiele zyskać na takiej współpracy.
"Dlatego PKN Orlen zdecydował się aktywnie zwiększyć zaangażowanie w tzw. scouting, czyli aktywne wyszukiwanie startupów specjalizujących się w obszarach spójnych ze strategią grupy Orlen. Aktywność koncernu w tym obszarze jest jasnym sygnałem, iż dotychczasowe doświadczenie pozwala otworzyć się na nowe formy pozyskiwania innowacji z zewnątrz i mocne zaangażowanie w proces wspierania krajowej innowacyjności" - podkreśliła spółka.
Podczas kongresu "Impact'16 4.0. Economy" odbyły się warsztaty ekspertów płockiego koncernu, prowadzone w ramach modułów "Startup Connector - Startups & Corporations" oraz "New Energy Technologies" dla kilkunastu wybranych polskich startupów.
Zespół ekspertów PKN Orlen jest autorem opublikowanego ostatnio raportu "Gra o innowacje", według którego "innowacje powinny nie tylko powstawać w Polsce, ale także być tu wdrażane i stąd eksportowane". Raport płockiego koncernu zwraca uwagę, że "premia innowacyjna przynosi korzyści całej gospodarce w postaci miejsc pracy, dochodów gospodarstw domowych i zysków przedsiębiorstw".
"Kołem zamachowym innowacyjności winny być dojrzałe przedsiębiorstwa, mające środki na inwestycje" - przekonuje Andrzej Kozłowski, dyrektor wykonawczy ds. strategii i zarządzania projektami PKN Orlen. I dodaje jednocześnie: "Chcemy zaoferować młodym polskim innowatorom trudno dostępne, a mogące przesądzić o powodzeniu komercjalizacji pomysłów, formy wsparcia - od specjalistycznych laboratoriów po ogromną sieć detaliczną, w której możemy testować dowolną usługę konsumencką".
W ocenie głównego ekonomisty PKN Orlen dr. Adama Czyżewskiego, "nie ma innowacyjnej gospodarki bez aktywnej roli państwa, jako organizatora i katalizatora innowacyjnych procesów". Jak podkreśla, "innowacyjność jest nierozłącznie związana z przedsiębiorczością i gospodarką rynkową, z jej instytucjami i regulacjami". "Z dwóch krajów podbijających kosmos i biorących udział w wyścigu zbrojeń to wolnorynkowe Stany Zjednoczone, nie Związek Radziecki, potrafiły przekuć pionierskie odkrycia na produkty i usługi dla konsumentów" - tłumaczy Czyżewski.
Jak zapowiedział na początku czerwca prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, jednym z priorytetów prac nad przeglądem strategii tej spółki na lata 2014-17 jest innowacyjność. Podkreślił przy tym, iż zaktualizowana strategia płockiego koncernu będzie m.in. odpowiadała na plan rozwojowy przygotowany przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, który w lutym przyjął rząd.
"Jest praca nad strategią. Chcemy dać odpowiedź na plan Morawieckiego. Chcemy, żeby innowacyjność zyskała jeszcze większe znaczenie, żeby nie przegapić żadnej okazji, by pomysły się przebijały i były realizowane" - mówił wówczas Jasiński. Wcześniej, w kwietniu, biuro prasowe PKN Orlen informowało PAP, że założenia strategiczne spółki na kolejne lata powinny być gotowe w drugiej połowie roku.
PKN Orlen jest największym podmiotem w branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. Posiada spółki zależne w Niemczech, Czechach, na Litwie, a także w Kanadzie.
W kwietniu płocki koncern rozstrzygnął globalny konkurs na innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną procesów rafineryjnych zorganizowany w formule crowdsourcingu. Była to pierwsza taka inicjatywa w Polsce, otwarta dzięki internetowi dla zespołów specjalistów, podmiotów i instytucji badawczych, ale też pojedynczych autorów. Na konkurs wpłynęło ponad 20 autorskich rozwiązań z całego świata. Ostatecznie wygrały 3 projekty: z Polski, Niemiec oraz Indii.
(PAP)