Informacje

Polscy wynalazcy stworzyli przełomowe lustro, które… umili poranną toaletę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 marca 2016, 09:36

  • Powiększ tekst

Wynalazcy z Katowic stworzyli multimedialne lustro, służące m.in. do wyświetlania komunikatów czy reklam. Innowacją interesują się już hotele i biurowce, ale wynalazek przeznaczony jest także do domowego użytku. Lustro może np. przekazywać nam informacje podczas porannej toalety.

Na prototyp innowacyjnego lustra z kilkoma podstawowymi funkcjami młodzi wynalazcy z katowickiej firmy Abyss Glass natknęli się w internecie. Przez ostatni rok pracowali nad stworzeniem na tej podstawie urządzenia, które będzie interaktywne, to znaczy umożliwiające dotykowy kontakt użytkownika z wyświetlaną treścią, jak w tablecie.

"Dodaliśmy nowe funkcjonalności, takie jak zdalna edycja wyświetlanej treści przez panel na stronie www, czy zainstalowanie czujników umożliwiających pełną interakcję z wyświetlaną treścią. W efekcie powstało zupełnie inne urządzenie" - wyjaśnił współtwórca Abyss Glass Jakub Nagórski.

Efektem prac jest interaktywne lustro prezentujące na swych powierzchniach multimedialne treści. Wykorzystuje ono technologię Leap Motion, dzięki którym możliwa jest interakcja widza z wyświetlanymi komunikatami. Urządzenie ma wbudowany układ elektroniczny oraz panel użytkownika odpowiadający za dopasowanie wyświetlanych treści w zależności od odbiorcy.

Lustro może mieć rozmaite zastosowania, nie tylko do emitowania reklam np. w hotelach czy biurowcach. Może np. informować nas o pogodzie, czy bieżących wydarzeniach - w zależności od jakie treści wybierze "operator" - w domu można samodzielnie decydować o tym, co, oprócz własnego wizerunku, chcemy oglądać w lustrze.

Interaktywne lustra są już prawie gotowe do wejścia na rynek; czekają jeszcze na uzyskanie niezbędnych certyfikatów bezpieczeństwa. Katowicki biurowiec zamówił już 10 luster, wynalazkiem interesuje się też jeden z hoteli. Urządzenia będzie można kupić, wypożyczyć (np. na imprezę firmową) lub skorzystać z opcji najmu bądź leasingu.

Pomysły takie jak multimedialne lustro rodzą się w startupach - innowacyjnych przedsiębiorstwach, związanych najczęściej z branżą IT, ekologią, ale także z transportem, rolnictwem czy medycyną. Startupy charakteryzują się wyższym niż standardowe przedsięwzięcia ryzykiem, ale i potencjalnie wyższym zwrotem z inwestycji. Przed decyzją o finansowaniu projektu inwestorzy często zasięgają opinii firm konsultingowych, pomagających w wycenie czy ocenie ryzyka.

W przypadku Abyss Glass wsparcia udzielił fundusz Aligo Capital, a wyceną lustra zajmowali się eksperci z katowickiej Grupy Gumułka. "W opiniach bierzemy pod uwagę zarówno koszt materiałów, jak i wartości niematerialne i prawne, takie jak know-how, oprogramowanie, patent czy prawo do uzyskania patentu" - wyjaśnił ekspert Grupy Marcin Roj, specjalizujący się w wycenie innowacyjnych projektów.

Inną metodą wyceny jest metoda dochodowa, gdzie pod uwagę bierze się przede wszystkim możliwe przepływy pieniężne z przedsięwzięcia oraz zidentyfikowane ryzyka. W teorii wyceny funkcjonują jeszcze metody porównawcze, ale zastosowanie tego sposobu z reguły nie jest możliwe w większości projektów innowacyjnych, bo to całkowicie nowe produkty na rynku.

Innymi innowacyjnymi produktami wycenianymi przez ekspertów Grupy były m. in. robot sadowniczy opryskujący drzewa i krzewy owocowe, system zarządzania energią w mieście czy program monitorujący aktywność pracowników w mediach społecznościowych. Na świecie przykładem startupu, który odniósł spektakularny sukces, jest firma Google.

Tego typu firmy w początkowej fazie rozwoju często korzystają ze wsparcia inkubatorów przedsiębiorczości. Inkubator inwestuje w projekt, w zamian obejmując część udziałów, jednak mniej niż połowę. To daje gwarancję utrzymania kontroli nad firmą przez projektodawców.

(PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.