Informacje

Fot. Freeimages/marcin krawczyk
Fot. Freeimages/marcin krawczyk

Rząd chce kolejnej podwyżki płacy minimalnej w Polsce. O ile?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 maja 2016, 11:50

    Aktualizacja: 31 maja 2016, 11:50

  • 1
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyszło z propozycją, by podnieść płacę minimalną o dodatkowe 70 złotych. Jeśli uda się to przeforsować, to od przyszłego roku będzie ona wynosić ona 1920 złotych.

– Resort pracy dąży do utrzymywania płacy minimalnej na poziomie 45 procent wysokości przeciętnego wynagrodzenia – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

By płaca minimalna w Polsce mogła zostać w przyszłym roku podniesiona, propozycja MRPiPS musi teraz zostać zatwierdzona przez Komitet Stały i Radę Ministrów. Do 15 czerwca propozycja ministerstwa ma trafić do Rady Dialogu Społecznego.

Jednocześnie „DGP” w swoim artykule zwraca uwagę na fakt, że związki zawodowe wcześniej już zaproponowały, by płaca minimalna wzrosła w Polsce o 6,5 proc. Oznaczałoby to jednak kwotę o 50 zł wyższą od tej proponowanej przez ministerstwo pracy. Stanisław Szwed nie wykluczył jednak takiej możliwości, że ostatecznie kwota podwyżki faktycznie może okazać się nieco wyższa.

Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wynagrodzenie na poziomie płacy minimalne pobiera w Polsce 13 proc. osób zatrudnionych na etacie.

/mk /dgp

>> Czytaj również: Polskie marki rosną w siłę

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze