Informacje

Fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Sarkozy do Putina: pierwsi znieście sankcje

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 16 czerwca 2016
  • 13:23
  • 4
  • Tagi: Francja polityka Rosja sankcje sankcje na Rosję UE Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaapelował w czwartek w Petersburgu, gdzie rozpoczęło się 20. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne, do prezydenta Rosji Władimira Putina o zniesienie embarga na europejskie produkty żywnościowe, aby przerwać spiralę sankcji.

"Chciałbym, żeby prezydent Putin ogłosił, że znosi sankcje i żebyśmy my, Europejczycy, także poszli za tym przykładem" - oświadczył Sarkozy, przywódca partii Republikanie. "Znieście sankcje, a my, wasi przyjaciele, uczynimy wszystko, żeby wam pomóc" - zapewnił.

Były francuski prezydent mówił także o potrzebie wyzwolenia "pozytywnej dynamiki". "Obecna dynamika jest skrajnie negatywna, trzeba uciąć ten proces podejmując inicjatywę, a jedyną inicjatywą jest inicjatywa pokojowa" - oświadczył.

Apelując do Rosji, podkreślił, że "uczynienie gestu dobrej woli nie oznacza żadnego ryzyka". "Potrzebny jest akt założycielski i trzeba znieść sankcje, zamiast ukrywać się za sankcjami, które wszystko wstrzymują" - mówił Sarkozy.

Powiedział także, że Stany Zjednoczone nie mogą dyktować charakteru stosunków między UE a Rosją.

Latem 2014 roku Rosja wprowadziła embargo na europejskie produkty żywnościowe w odpowiedzi na unijne sankcje nałożone na Rosję w związku z aneksją Krymu i rozwojem konfliktu na wschodzie Ukrainy.

UE uzależniła zniesienie sankcji od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu w Donbasie. Obecnie trwa dyskusja na temat ich przedłużenia; sankcje wygasają w lipcu.

Jak relacjonuje agencja TASS, Sarkozy wyraził także przekonanie, że integracja Ukrainy z NATO byłaby błędem. Według rosyjskiej agencji b. prezydent Francji dodał, że Ukraina nie powinna wybierać między Rosją a Europą. "Ukraina jest przyjacielem Rosji i powinna być przyjacielem Europy" - cytuje jego słowa TASS.

Petersburskie forum potrwa do 18 czerwca. Bierze w nim udział również szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Wśród uczestników będą też premier Włoch Matteo Renzi, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, wiceprzewodniczący Rady Ministrów Kuby Ricardo Cabrisas Ruiz, wicekanclerz Austrii Reinhold Mitterlehner i 11 ministrów z dziesięciu państw.

(PAP)

>> Czytaj również: Węgrzy nie chcą u siebie migrantów. Jeszcze bardziej zaostrzają przepisy

Komentarze