Informacje

Fot. Fratria
Fot. Fratria

Lotos: Ropa z USA albo z Iranu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 grudnia 2016, 15:09

    Aktualizacja: 15 grudnia 2016, 15:38

  • 4
  • Powiększ tekst

Lotos rozmawia z Amerykanami na temat dostaw ropy. Prowadzi też rozmowy m.in. Iranem - poinformował w czwartek p.o. prezesa Grupy Lotos Marcin Jastrzębski.

W czwartek Grupa Lotos przedstawiła strategię na lata 2017-2022. W trakcie prezentacji p.o. prezesa Grupy Lotos Marcin Jastrzębski został zapytany o to, czy prowadzone są rozmowy z Amerykanami nt. dostaw ropy. Przyznał wtedy, że takie rozmowy są prowadzone, ale zastrzegł, że decyzja będzie zależeć od tego, jakie będą ceny surowca w poszczególnych regionach świata.

W zależności od tego, jak sytuacja między regionami świata będzie się układała, będziemy gotowi, by podejmować decyzje dość szybko - powiedział.

P.o. prezesa ujawnił też, że prowadzone są rozmowy z Iranem nt. dostaw innego gatunku ropy niż ten, który spółka sprowadziła już z tego kraju. O tym, jakie ostateczne decyzje zapadną, zdecydują testy tych nowych gatunków ropy.

W sierpniu br., po wieloletniej przerwie, do gdańskiej rafinerii Lotosu trafiła testowa dostawa 2 mln baryłek ropy naftowej typu Iranian Light. Nawiązanie współpracy Lotosu i NIOC (National Iranian Oil Company), spółki odpowiadającej za sprzedaż irańskiej ropy na światowych rynkach, było możliwe dzięki zniesieniu sankcji międzynarodowych w zakresie handlu ropą naftową, nałożonych na Iran.

Sama Grupa Lotos wydobywa ok. 28 tys. baryłek ekwiwalentnych ropy naftowej dziennie. Zasoby wydobywalne ropy naftowej na koncesjach Lotosu to ok. 55 mln baryłek oraz 4,5 mld m sześc. Gazu ziemnego.

Lotos Petrobaltic, który odpowiada za poszukiwania i wydobycie, ma pozwolenia na prowadzenie prac na polskim obszarze morskim, obejmującym blisko 30 tys. km kw., co odpowiada ponad 9 proc. powierzchni Polski. Lotos Petrobaltic ma trzy koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich RP. Ich łączna powierzchnia wynosi 3177 km kw.

We wrześniu 2016 roku Lotos Petrobaltic uzyskał pierwszą lądową koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w obszarze Młynary (woj. warmińsko-mazurskie) o powierzchni ok. 400 km. kw.

Czytaj także Nowa strategia Grupy Lotos

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze