Informacje

PKB w I kw. 2017 r. może wynieść co najmniej 3 proc.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 lutego 2017, 10:48

    Aktualizacja: 28 lutego 2017, 10:51

  • 0
  • Powiększ tekst

Przyspieszenie tempa wzrostu PKB Polski w czwartym kwartale 2016 r. wynikało ze wzrostu konsumpcji prywatnej, mniejszego spadku inwestycji oraz pozytywnego wkładu eksportu netto - oceniają ekonomiści. Poprawa może sprawić, że w pierwszym kwartale tego roku wzrost przekroczy 3 proc.

Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2016 r. wzrósł o 2,7 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 2,5 proc. rdr w III kwartale - wynika z komunikatu GUS.

W opinii Adama Antoniaka z Banku Pekao, "ostatni kwartał 2016 przyniósł wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu PKB. Dane skorygowane o wpływ czynników sezonowych wskazują na najszybsze tempo wzrostu gospodarczego w ujęciu kwartalnym od dziewięciu lat. W ujęciu rocznym spożycie gospodarstw domowych rosło w najszybszym tempie od ośmiu lat. Silne przyspieszenie wzrostu PKB w IV kw. 2016 r. daje solidną podstawę pod wzrost gospodarczy w 2017 r. Tzw. efekt przeniesienia (carryover) szacujemy na ok. 1,7 proc. Wyhamowanie skali spadku inwestycji zwiększa szanse, że wzrost PKB w bieżącym roku może okazać się wyższy od 3 proc., które zakłada nasz scenariusz bazowy - ocenia.

Czytaj także: PKB wzrosło w IV kw. o 2,7 proc. r/r

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze