Informacje

Morawiecki: mocny i wiarygodny rynek kapitałowy to fundament rządowej strategii

Szymon Szadkowski

  • 11 marca 2017
  • 09:57
  • 2
  • Tagi: biznes gospodarka Mateusz Morawiecki rynek kapitałowy Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju
  • Powiększ tekst

W Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie odbywa się XVII Konferencja Izb Domów Maklerskich „Rynek kapitałowy dla budowania dobrobytu Polaków", wicepremier Mateusz Morawiecki mówił o roli rynku kapitałowego w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Odwiedził też dwie polskie firmy rodzinne: obuwniczą – Wojas i meblarską – Ryś.

Mocny i wiarygodny rynek kapitałowy stanowić będzie fundament dla wielu inicjatyw z naszej rządowej strategii. Absolutnym priorytetem rządu jest uruchomienie programów tworzących długoterminowe oszczędności Polaków. Polacy, co pokazują ostatnie badania, chcą oszczędzać na emerytury, dlatego środki z OFE zostaną przekazane na imienne konta ponad 16 milionów naszych obywateli - powiedział wicepremier.

To dlatego, dostosowany do dzisiejszych i przyszłych wyzwań, krajowy rynek kapitałowy jest niezbędnym elementem realizacji Programu Budowy Kapitału i niezbędnym elementem nowego systemu emerytalnego, jaki zaproponowaliśmy Polakom – mówił wicepremier Morawiecki podczas odbywającej się w Bukowinie Tatrzańskiej - wyjaśniał Morawiecki.

W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju znalazły się konkretne działania na rzecz rynku kapitałowego. Przygotowana zostanie m.in. strategia rozwoju tego rynku. Wskazane zostaną w niej m.in. niezbędne zmiany instytucjonalne i regulacyjne.

Wicepremier Morawiecki wskazał również na potrzebę wzmocnienia inicjatyw, które zwiększą zaufanie Polaków do rynku kapitałowego.

Zaufanie to kluczowe słowo w przebudowie zasad na jakich funkcjonować powinien odświeżony rynek kapitałowy w Polsce. Musimy skończyć z bylejakością i doraźnością w tworzeniu podstaw do szybszego rozwoju polskiej gospodarki, której istotnym obszarem jest i pozostanie rynek kapitałowy. Jego siła, wiarygodność i perspektywy zależą w równej mierze zarówno od strategii rozwojowych, jak i samych uczestników tego rynku – zauważył Mateusz Morawiecki.

Wicepremier odwiedził również dwie firmy rodzinne: producenta obuwia Wojas oraz fabrykę mebli Ryś. Oba przedsiębiorstwa zatrudniają w Polsce prawie 1,8 tys. osób, eksportują swoje produkty i reinwestują zyski w naszym kraju.

Wojas działa w Nowym Targu i jest wiodącym polskim producentem obuwia, który zatrudnia w Polsce 1,5 tys. osób. Pierwsze buty – kilkadziesiąt tysięcy par – firma wyprodukowała już w 1990 roku. Cztery lata później zainwestowała w upadłe Nowotarskie Zakład Przemysłu Skórzanego Podhale. Wiosną 2008 roku Wojas S.A. zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wszystkie buty Wojasa powstają w naszym kraju.

Można powiedzieć, że Wojas wyprzedził naszą Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednym z jej filarów jest wsparcie ekspansji zagranicznej polskich firm. Tutaj pierwszy krok został już wykonany. Pozostaje liczyć na podbój reszty Europy i rynków na innych kontynentach – powiedział wicepremier Morawiecki.

Spółka z sukcesem wykorzystała też fundusze unijne na innowacje. W 2009 roku rozpoczęła rozbudowę zakładu produkcyjnego, połączoną z zakupieniem i wdrożeniem nowego wtryskowego systemu montażu obuwia oraz zakupem nowych maszyn szwalniczych i montażowych. 12 mln zł na tę inwestycję pochodziło z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Z kolei firma Ryś produkuje meble dla klientów indywidualnych i realizuje kontrakty dla hoteli i sieci handlowych (np. Mariott, Campanile, H&M, Benetton). Powstała w 1981 r. w miejscowości Izdebnik. Obecnie siedziba firmy znajduje się w pobliżu Myślenic. Produkcja odbywa się w 3 nowoczesnych halach. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 250 pracowników.

Produkcja mebli to jedna z naszych specjalizacji. Chcemy pomóc naszym przedsiębiorcom stać się globalnymi graczami – zapowiedział wicepremier. Sektor meblarski generuje jedno z najwyższych dodatnich sald wymiany handlowej spośród branż przetwórstwa przemysłowego w Polsce – około 30 mld zł w 2015 r. Pod względem wartości eksportu – po Chinach, Niemczech i Włoszech – Polska jest czwartym dostawcą mebli na międzynarodowe rynki - zapewniał Morawiecki.

Firma Ryś już teraz korzysta z dostępnych instrumentów wsparcia. W 2017 r. otrzymała dotację unijną na wejście na rynek rosyjski oraz rozwój działalności w Niemczech i Francji. W ostatnich latach wykorzystała też fundusze europejskie na uruchomienie linii produkcyjnej z zastosowaniem technologii laserowej oraz na inwestycję „Produkcja mebli z elementami metalowymi i szklanymi z grawerowaniem laserowym 3d i nano-pigmentowaniem”.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że oprócz wsparcia eksportu polscy przedsiębiorcy potrzebują stabilnego otoczenia prawnego i zaufania ze strony administracji publicznej. – Dlatego powstała Konstytucja Biznesu, która jest swego rodzaju umową pomiędzy państwem i biznesem – dodał wicepremier, minister rozwoju i finansów.

W dorocznej trzydniowej Konferencji udział biorą inwestorzy, przedstawiciele spółek giełdowych, domów maklerskich, banków, rządu i organizacji biznesowych.

Komentarze