Informacje

fot. Facebook
fot. Facebook

Nowe cenniki roamingowe Orange - jak prezentują się na tle konkurencji?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 maja 2017, 08:32

  • 1
  • Powiększ tekst

Wczoraj informowaliśmy o nowym cenniku roamingowym opublikowanym przez Orange. Jak wygląda oferta pomarańczowego operatora na tle konkurencji?

Przypomnijmy: Zgodnie z unijnymi regulacjami, klienci Orange Polska w trakcie podróży do krajów UE oraz trzech innych państw europejskich (m.in. Norwegii), będą mogli korzystać z usług na takich samych zasadach jak w kraju. Jeśli mają abonament z nielimitowanymi usługami, będą mogli swobodnie i bez ograniczeń rozmawiać, SMS-ować czy korzystać z transmisji danych także za granicą, bez obaw o dodatkowe koszty. Pozostali klienci będą za usługi w roamingu rozliczani według takich samych stawek jak w kraju, czyli zapłacą zdecydowanie mniej niż dotychczas. Więcej szczegółów można znaleźć w linku - Orange prezentuje nowe cenniki usług roamingowych - ile zapłacą klienci po 15 czerwca?.

Oferta roamingowa Orange Polska jest zgodna z unijnym rozporządzeniem i odzwierciedla intencję regulatorów, zgodnie z którą klienci powinni skorzystać z usług na warunkach krajowych, według zasady Roam Like At Home. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu rozwiązaniu nasi klienci będą mogli jeszcze swobodniej korzystać z naszych usług w podróżach służbowych czy podczas wakacji – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska .

Dzięki nowym zasadom rozliczania roamingu klienci zapłacą zdecydowanie mniej za połączenia, SMS-y, MMS-y i transmisję danych na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Strefy 1). Obniżki wyniosą nawet do 100%.

W przypadku abonamentu z nielimitowanymi usługami, z których korzysta 80% użytkowników ofert abonamentowych, skala obniżek wygląda tak:

tytuł

Klienci którzy nie korzystają z nielimitowanych ofert abonamentowych, będą rozliczani wg stawek krajowych. Jeśli klient posiada pakiet minut w ramach abonamentu, będzie go mógł wykorzystać również na rozmowy w roamingu w krajach UE oraz w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie. Po wykorzystaniu pakietu zapłaci za połączenia według tej samej stawki w kraju i w roamingu.

Klienci prepaid zapłacą za połączenia, SMSy, transfer danych i MMS zgodnie z cennikiem, który obowiązuje w Polsce. Jeśli chodzi o transmisję danych, będą korzystać w roamingu z jednej, niskiej stawki - 10 gr za 1 MB.

A jak wyglądają opłaty u konkurencji? Okazuje się, że nie jest tak różowo jak w Orange.

W Play klienci poszczególnych taryf otrzymają roczną pulę, w ramach której będą mogli korzystać z pewnych usług bez dodatkowych kosztów. Poza nią opłaty będą naliczane. I tak np. w przypadku Formuły 4.0 S minuta połączenia wychodzącego (przebywając za granicą w kraju UE) będzie kosztować 16 groszy, a przychodzącego 5 groszy. Klient będzie miał też do wykorzystania pulę 550 minut na połączenia wychodzące i 700 minut na przychodzące, w ramach której nie poniesie dodatkowych kosztów. Pula odnawia się raz na rok.

Niektóre taryfy posiadają także pulę internetu mobilnego do wykorzystania za granicą. W przypadku omawianej przez nas Formuły 4.0 S takiego pakietu jednak nie ma. W takim razie za każdy MB zapłacimy 9 groszy. 100 MB to zatem koszt 9 zł. Pełny cennik można znaleźć w poniższym linku: https://blogplay.pl/wp-content/uploads/2017/05/Play-Roaming.pdf

A T-Mobile? Sieć obiecuje, że jeśli obecnie płacimy za każdą minutę, wiadomość czy transfer, to stawki nie będą wyższe niż 29 groszy brutto za minutę wykonanego połączenia głosowego i 9 groszy brutto za wysłanego SMS, MMS lub MB transmisji danych.

A co z klientami posiadającymi nielimitowane pakiety?

W takiej sytuacji otrzymają oni darmowy pakiet w ramach "polityki uczciwego korzystania z roamingu". Jest on zależny od oferty jaką mamy teraz (np posiadacze abonamentów dostaną 1500 minut, a klienci usług na kartę - 500 minut). Po wykorzystaniu darmowego pakietu za korzystanie z usług w roamingu będą pobierane opłaty o wartości 16 groszy brutto za minutę połączenia wychodzącego, 5 groszy brutto za minutę połączenia przychodzącego,5 groszy brutto za SMS, 4 grosze brutto za MMS oraz MB. Przykładowo klienci oferty Jump L otrzymają 500 minut wychodzących, 1500 minut przychodzących, 500 SMS i 1000 MB transferu. Klienci z taryfą Jump XL dostaną 1500 minut wychodzących, 1500 minut przychodzących, 500 SMS i 5000 MB transferu. Klienci taryf z serii "Rodzina" otrzymają jedynie 1500 minut przychodzących, za wysłanie SMS czy za transfer jednego MB zapłacą 9 groszy brutto.

Jak widać oferta sieci Orange jest na tę chwilę najbardziej korzystna, szczególnie biorąc pod uwagę ofertę "Roam Like at Home", która zakłada między innymi roaming po cenach krajowych.

instlaki/ Play/ T-Mobile/ GSM Online/

Powiązane tematy

Komentarze