Informacje

Wreszcie! Przetarg na budowę brakującego odcinka A1 jeszcze przed wakacjami

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 maja 2017, 17:19

  • 1
  • Powiększ tekst

Prawdopodobnie jeszcze przed tegorocznymi wakacjami zostanie ogłoszony przetarg na brakujący odcinek autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa - poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit

We wtorek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów postanowił, że odcinek ten będzie realizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, co przyspieszy realizacje całego projektu – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Czytaj też o A2 **Autostradę Łódź-Warszawa trzeba poszerzyć po 5 latach od jej otwarcia

Według Szmita sposób finansowania przez Krajowy Fundusz Drogowy jest tańszy przy tych założeniach, które były przyjęte dla PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne - PAP), czyli opłacie za tak zwaną dostępność.

Przetarg jest już gotowy w około 98-99 proc. A ponieważ jest decyzja polityczna o rozpoczęciu, to spodziewam się, że przetarg będzie ogłoszony jeszcze przed wakacjami - dodał.

Koszt budowy liczącego 80 km odcinka autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa szacowany był wcześniej na około 3,6 mld zł. Planowano, że odcinek zostanie wybudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Podmioty, które zgłosiły chęć budowy i z którymi podpisano umowę, nie były jednak w stanie zapewnić finansowania na realizację tej inwestycji.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze