Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Mieszkanie w kamienicy bardzo popularne

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 kwietnia 2013, 16:49

    Aktualizacja: 24 kwietnia 2013, 16:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Metr kwadratowy mieszkania w kamienicy w Warszawie i Krakowie jest droższy o ok. 1000 zł od średniej ceny metra kw. mieszkań na rynku wtórnym w tych miastach - wynika z danych analityków. Przybywa chętnych na zakup apartamentów w zabytkowych kamienicach.

Z analizy Metrohouse i Expandera wynika, że średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w przedwojennej kamienicy w Warszawie wynosi 8 tys. 19 zł, w Krakowie - 6 tys. 514 zł, w Gdańsku - 4 tys. 833 zł, we Wrocławiu - 4 tys. 177 zł, a w Łodzi - 3 tys. 107 zł. Dla porównania średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w tych miastach to odpowiednio: 7 tys. 18 zł, 5 tys. 492 zł, 4 tys. 978 zł, 5 tys. 20 zł i 3 tys. 351 zł.

"Zwykle mieszkania w kamieniach kojarzą się z zaniedbanymi budynkami, zimnymi wnętrzami i koniecznością palenia w piecach. Jednak obecnie nie brakuje chętnych na własne mieszkanie w przedwojennych nieruchomościach. Obecnie w wielu kamienicach wymienia się nie tylko elewację, ale również całą instalację. Mieszkania są również wyposażone we współczesne systemy ogrzewania" - podkreślają analitycy Metrohouse i Expandera.

Według Marcina Jańczuka z agencji nieruchomości Metrohouse, chętnych na zakup mieszkania w kamienicy nie brakuje. "Poddawane rewitalizacji kamienice charakteryzują się unikalną lokalizacją i ciekawym historycznym sąsiedztwem" - podkreślił.

Zdaniem głównego analityka Expandera Jarosława Sadowskiego, zakup mieszkania w kamienicy, szczególnie gdy znajduje się ona w ośrodku turystycznym, jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów. "Takie mieszkania, jeśli wymagają remontu, mogą mieć bardzo atrakcyjną cenę. Wtedy inwestor remontuje lokale pod wynajem lub sprzedaje z odpowiednio wysokim zyskiem" - ocenił Sadowski.

Jańczuk zwrócił uwagę, że wyższe ceny mieszkań w warszawskich kamienicach wynikają z ich lokalizacji. Jak wyjaśnił, większość lokali w takich budynkach znajduje się w Śródmieściu i na Mokotowie, czyli w najdroższych dzielnicach stolicy. Z kolei większość kamienic we Wrocławiu czy Łodzi wymaga remontu.

Eksperci Metrohouse i Expandera podkreślili, że obecnie można kupić mieszkanie w kamienicy po okazyjnej cenie, ale często wymaga ono remontu. "Za taką samą kwotę mamy do wyboru mieszkanie z rynku wtórnego o mniejszym metrażu lub większy lokal w kamienicy do remontu. Jeśli posiadamy środki na to, by takie mieszkanie odnowić i urządzić, możemy cieszyć się większą przestrzenią i bliskością centrum miasta" - ocenił Sadowski.

 

 

(PAP)

dol/ je/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze