Informacje

W II kwartale wzrost PKB blisko 4 proc.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 13 czerwca 2017, 10:42

  • 0
  • Tagi: biznes makroekonomia PKB statystyka wzrost gospodarczy
  • Powiększ tekst

Wzrost PKB w II kw. tego roku może zbliżyć się do 4 proc., liczonych rok do roku, osiągniętych w I kw. br., ale wynik z pierwszych trzech miesięcy tego roku "ciężko będzie powtórzyć", poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba

W drugim kwartale wzrost PKB może zbliżyć się do poziomu 4 proc. z w I kw., choć ciężko to będzie powtórzyć - powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.

W końcu maja br. Główny Urząd Statystyczny podał, że Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w I kw. 2017 roku o 4 proc. r/r wobec 2,5 proc. wzrostu r/r w poprzednim kwartale. Resort rozwoju skomentował wówczas, że tempo wzrostu PKB w II kw. 2017 r. może zbliżyć się do tempa odnotowanego w I kw. tego roku, przy czym spodziewają się oni poprawy w zakresie inwestycji (po ich spadku o 0,4 proc. r/r w I kw.).

W całym roku może być więcej niż 3,6 proc. PKB zapisane w budżecie. Jeżeli tak się stanie, to będzie to głównie zasługa przyspieszających inwestycji - powiedział także Skiba.

Wcześniej w maju wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił, że Ministerstwo Finansów cały czas utrzymuje prognozę, którą przedstawiło w ustawie budżetowej, tj. 3,6 proc., ale widzi szansę, że wzrost będzie wyższy w całym roku.

W ub. tygodniu Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu na 2018 r., przewidujące m.in. wzrost PKB w wysokości 3,8 proc. wobec 3,6 proc. oczekiwanych w tym roku.

ISB, MS

Komentarze