Informacje

Julia Szopa, Startup Poland: W Polsce sektor start-upów rozwija się bardzo dynamicznie

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 7 lipca 2017, 11:12

    Aktualizacja: 7 lipca 2017, 11:20

  • 0
  • Powiększ tekst

Państwo musi inwestować w technologie, które umożliwiają powstanie nowych sektorów gospodarki – powiedziała Julia Szopa, prezes Fundacji Startup Poland, w Rozmowie Gospodarczej Telewizji wPolsce.pl

Jednym z celów, który postawił sobie rząd Beaty Szydło, jest modernizacja polskiej gospodarki i rozwój małych firm, działających w branżach technologicznych, które popularnie nazywane są start-upami.

W Kalifornii jeden start-up przypada na 500 mieszkańców, w Polsce jest to jedna taka firma na 15 tysięcy mieszkańców. Ale ten sektor w naszym kraju rozwija się bardzo szybko, takich firm przybywa. Już teraz widzimy, jak rozwijają się regiony jak Lubelszczyzna, Trójmiasto, Kraków, wiele dzieje się w Poznaniu – powiedziała Julia Szopa, prezes Fundacji Startup Poland, w rozmowie z Ewą Wesołowską, dziennikarską Gazety Bankowej i tygodnika wSieci w Telewizji wPolsce.pl.

Głównym problemem, z którym borykają się polskie start-upy, jest brak środków na rozwój. O ile w USA pierwsze środki na firmę pochodzą od rodziny, krewnych i znajomych, to w Polsce po prostu trudno zebrać w takim gronie dostatecznie dużo pieniędzy, aby uruchomić firmę. Również i w kolejnym etapie łatwiej jest uzyskać kapitał w USA.

W USA rozwinięte jest finansowanie tzw. zalążkowe, a więc na początkowym etapie rozwoju firmy. Jest tam np. wielu przedsiębiorców, którzy sami założyli kilka start-upów i je sprzedali, a teraz sami inwestują w inne tego typu firmy – powiedziała Julia Szopa.

W Polsce tę lukę starają się zapełnić instytucje powołane przez państwo, a więc Polski Fundusz Rozwoju przez swoje fundusze venture capital, oraz Narodowe Centrum Badań i Rzwoju.

Działania PFR są jeszcze na wstępnym etapie, ale w naszych badaniach wśród start-upów już widzimy wpływ środków z NCBiR. Zawsze, kiedy używa się pieniędzy publicznych do wspierania gospodarki, widać pozytywne efekty, choćby większej konkurencyjności funduszy venture capital, które z kolei inwestują w nowe firmy technologiczne – powiedziała prezes Fundacji Startup Poland.

Julia Szopa przyznała, że w USA państwo raczej trzyma się z dala od wspierania start-upów, co wynika choćby z faktu, że firmy takie mają tam wsparcie ze strony inwestorów prywatnych. Ale zwróciła także uwagę, że bez państwa wielu funkcjonujących obecnie rozwiązań po prostu by nie było. Jedną z takich technologii jest choćby internet, który z kolei doprowadził do powstania wielu nowych branż.

Państwo musi inwestować w technologie, które umożliwiają powstawanie nowych sektorów gospodarki – powiedziała Julia Szopa.

Powiązane tematy

Komentarze