Przemysł kurczy się, ale w wolniejszym tempie
Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 48,6 pkt we wrześniu 2024 r. wobec 47,8 w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. To najwyższy odczyt PMI od listopada 2023 r.; spadek produkcji i spadek nowych zamówień zwalniają, zatrudnienie stabilizuje się; presja cenowa jest wciąż słaba.
„We wrześniu polski Wskaźnik PMI uległ poprawie trzeci miesiąc z rzędu. Indeks wrósł z sierpniowego poziomu 47,8 do 48,6, sygnalizując wolniejsze pogorszenie warunków gospodarczych w sektorze. Najnowszy odczyt był najwyższy od listopada 2023, a także był drugim pod względem wielkości wynikiem w obecnej rekordowej sekwencji odczytów poniżej neutralnego progu 50,0, która trwa od maja 2022. Trzeci miesiąc z rzędu trzy najważniejsze subindeksy składające się na główny wskaźnik - nowe zamówienia, produkcja i zatrudnienie - miały na niego pozytywny wpływ” - czytamy w komunikacie.
Konsensus rynkowy wynosił 47,3 pkt.
Polscy producenci zmniejszyli produkcję rekordowy 29. miesiąc z rzędu
We wrześniu polscy producenci zmniejszyli produkcję rekordowy dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu, podkreślono.
„Z pozytywnych wieści, po 27-miesięcznym okresie nieustannej redukcji miejsc pracy w przemyśle, co stanowiło najdłuższą sekwencję zwolnień od 2004 roku, we wrześniu sytuacja niemal się ustabilizowała. Według respondentów badania odejścia na emeryturę i redukcje personelu tymczasowego były w dużej mierze równoważone przez nowych pracowników” - czytamy dalej.
We wrześniu ponownie zmalała aktywność zakupowa polskich przedsiębiorców. Okres nieustannego spadku wydłużył się do rekordowych 28 miesięcy, podał S&P Global.
Optymizm producentów na najniższym poziomie od nieco ponad roku
„Dwunastomiesięczne prognozy polskich producentów, choć wciąż optymistyczne, osłabły od sierpnia. Optymizm producentów był na najniższym poziomie od nieco ponad roku, przy czym nastroje nadal były poniżej trendu długoterminowego (od 2012)” - czytamy dalej.
„Polski PMI wzrósł we wrześniu trzeci miesiąc z rzędu, sygnalizując, że przemysł kurczy się w wolniejszym tempie niż w sierpniu. Ponadto różnica między danymi dla Polski i danymi flash dla strefy euro zwiększyła się do 3,8 pkt., czyli do drugiej pod względem wielkości wartości od początku 2015. Spadek nowych zamówień oraz spadek produkcji ponownie wyhamowały, a sytuacja na rynku pracy w sektorze ustabilizowała się, co zasygnalizował najwyższy od 28 miesięcy odczyt wskaźnika zatrudnienia. Prognozy na najbliższe 12 miesięcy były umiarkowane, choć firmy mają nadzieję, że niższe ceny pobudzą popyt w nadchodzących miesiącach” - skomentował dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin.
Konfederacja Lewiatan: przemysł zdaje się odzyskiwać siły
Na tle recesyjnej Europy polski przemysł zdaje się, na przekór wszystkim. odzyskiwać siły. Niemieckie, czy francuskie odczyty indeksu wskazują, że tamtejsze przemysły już nawet nie są w spowolnieniu, ale wkroczyły w okres poważnej recesji – wskazuje w komentarzu do danych S&P Global Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
Mimo, że PMI jest nadal poniżej wartości 50 pkt, to wrześniowy wynik na poziomie 48,6 pkt jest drugim najwyższym rezultatem od ponad dwóch lat – podkreśla Mariusz Zielonka.
Dywersyfikacja ponownie zdaje się ratować całą sytuację. Jeszcze kilka miesięcy temu przemysł ratowała motoryzacja, gdy ta osłabła (szczególnie po stronie eksportu do naszych zachodnich sąsiadów), jego miejsce zajęła branża drzewna. Kolejnym motorem napędowym powoli zaczyna być produkcja elektroniki - wskazuje ekspert Lewiatana.
Nie da się jednak oszukać rzeczywistości. Okres zimowy, w tym zwiększone koszty działalności, recesja u naszych głównych partnerów handlowych wskazują, że niespodzianki do końca roku w indeksie PMI raczej nie będzie i rok skończymy poniżej granicy 50 pkt – zaznacza Mariusz Zielonka.
ISBnews, materiały prasowe, oprac. Sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Trwa zwijanie państwa! Orlen likwiduje kolejny program
Zbadali pomidory z dyskontów w laboratorium. Jakie wyniki?
Idzie wielkie bezrobocie? „Coraz mniej ofert”
»» Rozmowa z red. Stanisławem Koczotem o rosnącej szybko groźbie powrotu wysokiego bezrobocia na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: