Informacje

„TOO BIG TO FAIL” w Polsce: Kurhaus wydaje kultową książkę o kryzysie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 sierpnia 2012, 14:19

    Aktualizacja: 31 sierpnia 2012, 15:55

  • 1
  • Powiększ tekst

"Too Big To Fail", kultowa książka o kryzysie finansowym, która doczekała się udanej ekranizacji, już we wrześniu trafi do polskich sklepów księgarskich. Polski przekład nosi tytuł: "Zbyt Wielcy by Upaść. Kronika walki, jaką Wall Street i Waszyngton stoczyły wspólnie, by uchronić przed upadkiem system finansowy. I siebie", wydany zostanie przez Kurhaus Publishing.

Jako pierwsi z książką będą mogli zapoznać się uczestnicy XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Następnie trafi ona do działów prasowych Empików oraz dobrych sklepów księgarskich. 
- Byłoby dziwne sprowadzać na rynek polski najciekawsze publikacje o wielkim biznesie
i gospodarce, pomijając książki, które wywołały najwięcej komentarzy i które okazały się łakomym kąskiem również dla producentów filmowych -
mówi dr Agnieszka Liszka, prezes Kurhaus Publishing. - Obiecywaliśmy tę pozycję naszym czytelnikom na początku roku i słowa dotrzymujemy - dodaje.

Licząca 750 stron opowieść o początkach amerykańskiego kryzysu finansowego z 2008 roku, którego skutkiem są dzisiejsze problemy gospodarcze całego świata to pierwsza książka zdolnego dziennikarza New York Timesa Andrew Ross Sorkina.  Brawurowo poprowadzona narracja demaskuje ambicję, chciwość i żądzę władzy, buzujące na wysokich piętrach wieżowców Wall Street. Autor, który szczegółowo odtworzył kulisy najważniejszych dla amerykańskiej gospodarki negocjacji bankierów z rządem, nie ma złudzeń: przeświadczenie urzędników i rynkowych graczy, że istnieją podmioty zbyt wielkie, by upaść to ładunek wybuchowy, którego zegar wciąż tyka. Sorkin otrzymał za tę książkę prestiżową Gerald Loeb Award 2010. Publikacja nominowana była także do tytułu najlepszej książki biznesowej dziennika Financial Times.

Premiera polskiego wydania książki zbiega się z emisją ekranizacji książki na antenie HBO2. Film „Zbyt wielcy by upaść” wyreżyserowany został przez Curtisa Hansona, występują William Hurt, Paul Giamatti, James Woods, Billy Crudup oraz Edward Asner. Oparty na faktach dramat będzie można obejrzeć na antenie HBO2 w dniu 8 września o godzinie 18:45.

Recenzje:

Bardzo interesująca, żywo napisana książka. Sorkinowi udało się umiejętnie zobrazować wrzaskliwy entuzjazm i dziką zachłanność, które napędzały ten racjonalnie nieracjonalny rynek.

The New York Times Book Review

Opowieść Sorkina budzi grozę, pokazując, jak najważniejsi gracze Wall Street praktycznie do końca ignorowali powagę sytuacji, w jakiej się znaleźli. W mojej pracy miałem okazję poznać wielu
z aktorów tamtych wydarzeń. Ani moje własne doświadczenia, ani sama relacja autora nie dają powodów, by kwestionować uczciwość tych osób. Natomiast nie mam wątpliwości, że większość liderów Wall Street nie było intelektualnie przygotowanych na walkę z kryzysem takich rozmiarów.

Cezary Stypułkowski, prezes zarządu, dyrektor generalny Bre Bank S.A (fragment przedmowy)

Kurhaus Publishing

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze