Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Problemy chińskiego sektora bankowego

źródło: dr Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska

  • Opublikowano: 29 maja 2014, 11:24

  • Powiększ tekst

Podczas środowej sesji uwagę inwestorów w dalszym ciągu przyciągały wiadomości docierające z Europy. Jak wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską, wskaźnik koniunktury gospodarczej w strefie euro wzrósł w ostatnim miesiącu do poziomu 102.7 pkt, natomiast indeks obrazujący nastroje panujące wśród europejskich producentów wyniósł -3.0 pkt. Lepsze od prognozowanych dane okazały się jednak niewystarczające do umocnienia przecenionego w ostatnich dniach euro. W efekcie, kurs EUR/USD spadł wczoraj do poziomu 1,3589.

W ciągu dnia istotne informacje napłynęły również z Dalekiego Wschodu, gdzie coraz bardziej niepokojąco zaczyna wyglądać sytuacja chińskiego sektora bankowego, który zmaga się z problemem nieterminowego spłacania kredytów – tylko w 2013 roku liczba opóźnionych pożyczek zwiększyła się o ponad 20%. Zdaniem ekspertów, rosnąca liczba tzw. złych długów w Państwie Środka stanowi poważne zagrożenie dla całej gospodarki, a utrzymanie tego stanu rzeczy może stać się początkiem kolejnego kryzysu finansowego.

Podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów przyciągnie publikacja cotygodniowych danych obrazujących aktualną sytuację na amerykańskim rynku pracy. Popołudniu poznamy również informacje na temat PKB (prognoza -0.4% k/k) w Stanach Zjednoczonych.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych