Analizy

Fed podzielony co do podwyżek stóp

źródło: Maciej Boruc, Manager KOI Capital

  • Opublikowano: 18 sierpnia 2016, 10:52

    Aktualizacja: 18 sierpnia 2016, 10:53

  • 0
  • Powiększ tekst

Członkowie Rezerwy Federalnej byli podzieleni, decydując o poziomie stopy procentowej. Niektórzy wolą się wstrzymać, ponieważ inflacja utrzymuje się na niskich poziomach, a inni chcą przejść do podwyżek możliwie najszybciej, ponieważ rynek pracy zbliża się do pełnego wykorzystania zasobów ludzkich, jak wynika z raportu z ostatniego posiedzenia Fed, opublikowanego w środę.

Kilku członków zasugerowało, iż FOMC prawdopodobnie będzie mieć dość dużo czasu na reakcję, jeśli tylko pojawi się więcej dowodów na to, że inflacja zacznie rosnąć szybciej niż przewidują. Wolą odłożyć kolejną podwyżkę stopy funduszy federalnych, dopóki będą bardziej pewni, iż inflacja osiągnie poziom 2 proc.

Na lipcowym posiedzeniu Komitet Otwartego Rynku zadecydował o pozostawieniu stopy referencyjnej w zakresie od 0,25 proc. do 0,5 proc. i zauważył, iż „krótkoterminowe zagrożenia dla prognoz gospodarczych zmniejszyły się”.

Kilku członków Fed zasugerowało w tym tygodniu w swoich komentarzach publicznych, że odpowiednim będzie podniesienie stóp procentowych w 2016 roku co najmniej raz, a niektórzy wręcz wskazali, że decyzja taka może zostać podjęta na najbliższym posiedzeniu FOMC, które odbędzie się w dniach 20-21 września.

Amerykańskie akcje zaczęły dynamicznie rosnąć po publikacji „minutek”. Indeks S&P 500 napędzany przez spekulacje, iż stopy mogą pozostać niższe przez dłuższy czas, odnotował wzrost o 0,19 proc., podczas gdy jeszcze przed godziną 20 indeks znajdował się o 0,45 proc. pod kreską. Zapasy ropy spadły o ponad 2,5 mln baryłek w stosunku do konsensusu, który przewidywał wzrost o 0,52 mln baryłek.

Ropa zaliczyła najdłuższy rajd na północ od kwietnia 2015 roku, po tym jak amerykańskie zapasy paliw zmniejszyły się i spadły o ponad 2,5 mln baryłek w stosunku do konsensusu, który przewidywał wzrost o 0,52 mln baryłek. Cena ropy znajduje się obecnie w kolejnej ważnej strefie podażowej przy poziomie 47,00 USD za baryłkę.

Dzisiaj poznamy ważne dane dla europejskich inwestorów. Przed południem zostaną opublikowane dane o stanie rachunku obrotów bieżących w czerwcu w strefie euro (godzina 10), poznamy informację o dynamice sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w lipcu (godzina 10:30) oraz wskaźnik inflacji konsumenckiej w strefie euro w lipcu (11:00).

Powiązane tematy

Komentarze