Informacje

Fot.Zatrokz.sxc.hu
Fot.Zatrokz.sxc.hu

Papież Franciszek rozpoczął reformę finansów Watykanu

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 24 lutego 2014, 16:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Papież Franciszek rozpoczął w poniedziałek wielką reformę finansów Watykanu. W wydanym dokumencie ustanowił dwie nowe instytucje: Sekretariat do spraw Ekonomicznych, którego prefektem będzie kardynał z Australii George Pell, oraz Radę ds. Ekonomicznych.

O decyzji o utworzeniu nowej struktury koordynującej sprawy finansowe i ekonomiczne Watykanu papież poinformował w ogłoszonym dokumencie w formie Motu proprio "Fidelis dispensator et prudens" (Rządca wierny i roztropny).

Papieski dokument ukazał się tuż po zakończeniu trzydniowego spotkania Franciszka z jego ośmioma doradcami kardynałami na temat reformy instytucji finansowych Watykanu. Papież postanowił gruntownie zreorganizować ich rozbudowaną strukturę w celu zapewnienia jej przejrzystości i skuteczności, uproszczenia, lepszej kontroli wydatków oraz dostosowania do międzynarodowych norm, a także specjalnych wyzwań, jakie przed nimi stoją.

Powołana 15-osobowa Rada ds. Ekonomicznych, złożona z 8 osób duchownych - kardynałów i biskupów - oraz 7 świeckich będzie decydować o polityce finansowej i wydawać dyrektywy, a sekretariat ma je realizować.

Na mocy decyzji papieża Sekretariat ds. Ekonomicznych, swoiste superministerstwo, będzie kontrolował i nadzorował wszystkie działania administracyjne i gospodarcze Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Ma między innymi odpowiadać za przygotowanie ich budżetu.

Franciszek powoła również Audytora Generalnego, którego zadaniem będzie przeprowadzanie audytów wszystkich instytucji Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

Kolejny punkt dokumentu głosi: "Zmiany potwierdzą rolę Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) jako banku centralnego Watykanu, ze wszystkimi obowiązkami i odpowiedzialnością analogicznych instytucji na całym świecie". Wcześniej, przyznał rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, nie mówiono o tym urzędzie jako o banku centralnym.

W Watykanie będzie dalej działał powołany za pontyfikatu Benedykta XVI Urząd Informacji Finansowej, który będzie pełnił funkcję nadzoru.

W papieskim dokumencie nie został wymieniony watykański bank IOR, którego reforma ma być również elementem wielkich zmian za Spiżową Bramą. To zaś oznacza zdaniem obserwatorów, iż przyszłość tego banku nadal nie jest jasna.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze