Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Parlament Europejski chce skuteczniej ścigać pranie brudnych pieniędzy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 11 marca 2014
  • 15:28
  • 0
  • Tagi: Bruksela Parlament Europejski Parlament Europejski - błąd pranie pieniędzy prawo Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Parlament Europejski opowiedział się we wtorek za utworzeniem w każdym kraju członkowskim centralnego rejestru z informacjami o tzw. ostatecznych beneficjentach firm, holdingów i funduszy powierniczych. Chodzi o zwalczanie zjawiska prania brudnych pieniędzy.


"Publiczne rejestry utrudnią życie przestępcom próbującym ukryć pieniądze. Nasza gospodarka tracirównież ogromne fundusze w wyniku unikania opodatkowania" - skomentowała cytowana w komunikacie PEeurodeputowana Zielonych Judith Sargentini, która była odpowiedzialna za raport PE ws. walki z praniem brudnych pieniędzy z ramienia komisji ds. wolności obywatelskich. Raport ten, po poprawkach, stał się podstawą stanowiska przyjętego we wtorek przez PE.


"Dzisiaj mamy dobry dzień dla przestrzegających prawa obywateli i kiepski dla przestępców" - dodał odpowiedzialny za raport z ramienia komisji PE ds. gospodarczych i monetarnych chadek Krisjanis Karins.
Jak wyjaśnił europoseł Sławomir Nitras, członek komisji PE ds. gospodarczych i monetarnych, za rzeczywistego beneficjenta będzie uważana osoba posiadająca co najmniej 25 proc. plus jedną akcję danego przedsiębiorstwa.


"Chodzi o to, aby skuteczniej wykrywać osoby, które próbują ukryć swoją tożsamość w wyniku łańcuchowych transakcji z udziałem tzw. spółek krzaków. Ukrycie środków pochodzących z nielegalnych źródeł będzie zdecydowanie trudniejsze. Dostęp online do takich rejestrów poza instytucjami publicznymi będą mieli wszyscy zainteresowani, jednak po uprzedniej rejestracji" - skomentował Nitras cytowany w informacji chadeków w PE (EPL).


Ponadto zgodnie z projektem przepisów, banki oraz instytucje finansowe, prawnicy, audytorzy, księgowi, doradcy podatkowi czy pośrednicy w handlu nieruchomościami mieliby obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje własnych klientów. "Również kasyna podlegałyby nowym zasadom, choć inne usługi z sektora gier hazardowych mogłyby zostać wyłączone przez państwa członkowskie, jeśli uznałyby one, że ryzyko naruszenia przepisów jest niskie" - czytamy w komunikacie PE.


Z wyniku wtorkowego głosowania zadowolenie wyraziło Europejskie Stowarzyszenie Gier i Zakładów (EGBA), zrzeszające firmy prowadzące zakłady w sieci. Ich zdaniem zestaw unijnych zasad skierowanych na zwalczanie zjawiska prania brudnych pieniędzy przyniesie sektorowi większe bezpieczeństwo prawne i spójność.


Drugą częścią głosowanego we wtorek pakietu jest rozporządzenie ws. informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych. Jak podała EPL, nakłada ono na dostawców usług płatniczych obowiązek dołączania do przelewów precyzyjnych informacji o płatniku i odbiorcy, "aby śledzenie transakcji, co do których zachodzi podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, było bardziej skuteczne".


Po wtorkowym głosowaniu stanowiska PE ws. nowych unijnych przepisów rozpoczną się negocjacje z krajami UE; ostateczne głosowanie będzie miało miejsce podczas kolejnej kadencji PE.


(PAP)


jzi/ je/ ura/

Komentarze