Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami obcina stopy procentowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 grudnia 2012, 13:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Rada Polityki Pieniężnej (RPP), zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, obcięła dziś stopy procentowe o 25 punktów bazowych (pb), co sprowadziło główną stopę do 4,25%. To już druga obniżka w tym roku. Pierwsza, otwierająca cykl łagodzenia polityki pieniężnej, miała miejsce w listopadzie.

Inwestorzy oczekują, że w przyszłym roku luzowanie polityki pieniężnej będzie kontynuowane. Rynek terminowy „wycenia”, że główna stopa może spaść do 3,00-3,25% na koniec 2013 roku z 4,25% po dzisiejszej decyzji. Bardziej sceptyczni są ekonomiści, zakładając spadek stóp jeszcze o 50 pb do 3,75%.

Rada w końcu się przełamie i z opóźnieniem zareaguje na sygnały spowolnienia gospodarczego oraz spadku inflacji, tnąc w przyszłym roku stopy nawet do 3,25%. Tak przynajmniej sugerują nienajlepsze dane makroekonomiczne płynące z polskiej gospodarki oraz słabe perspektywy na 2013 rok.

Złoty zareagował lekkim umocnieniem na decyzję Rady. Kurs EUR/PLN spadł po decyzji z 4,1230 do 4,1183 obecnie. Oczywiście może to sugerować, że część uczestników rynku obawiała się głębszej obniżki. Może jednak też być opóźnioną reakcją na popołudniowe osłabienie euro wobec dolara.

Większych emocji można oczekiwać po godzinie 16:00, gdy zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu Rady oraz rozpocznie konferencja prasowa z udziałem profesora Marka Belki. Od tego co wówczas usłyszą inwestorzy będzie zależało, jak będą kształtować się oczekiwania co do dalszych kroków podejmowanych przez Radę. Tym samym słowa wypowiedziane podczas konferencji prasowej będą też miały wpływ na notowania złotego.

Marcin R. Kiepas, X Trade Brokers DM S. A.

Powiązane tematy

Komentarze