Chcesz zorganizować zbiórkę? Uważaj - od dziś nowe zasady
Teraz przy zgłaszaniu zbiórki publicznej rola urzędnika ma być minimalna; będzie jedynie sprawdzał, czy zgłoszenie jest zgodne z prawem, a cel zbiórki mieści się w założeniach ustawy - mówi PAP o wchodzących w życie nowych przepisach szef MAC Rafał Trzaskowski.
Od piątku można już zgłaszać zbiórki publiczne przez internet - umożliwiła to wchodząca tego dnia w życie nowa ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwoleń na zbiórkę publiczną i zastąpienie ich zgłoszeniami przez internet - za pośrednictwem platformy ePUAP (elektroniczna platforma usług administracji publicznej) - ma skrócić procedurę z 30 do 3 dni. Informacje o zbiórkach można natomiast znaleźć na publicznie dostępnym portalu pod adresem www.zbiorki.gov.pl.
"Do tej pory obowiązywała ustawa z lat trzydziestych - co oznaczało, że obywatel albo organizacja pożytku publicznego, aby zbierać pieniądze, musiała zgłosić to urzędnikowi, który wydawał taką zgodę. Oczywiście wszystkie informacje o zbiórkach publicznych, na które wydano zgodę, były dostępne, ale trzeba było o nie wystąpić w drodze dostępu do informacji publicznej. Nie było jednak żadnego miejsca, w którym można było to wszystko zobaczyć i sprawdzić" - powiedział PAP Rafał Trzaskowski.
Ja wyjaśnił szef MAC, są dwie drogi zgłaszania zbiórki publicznej, pierwsza - przez portal ePUAP, gdzie będzie znajdował się wzór zgłoszenia zbiórki publicznej. "Po zalogowaniu się do konta i wypełnieniu tego formularza trzeba będzie go wysłać. Następnie urzędnik zweryfikuje wszystkie dane i umieści zgłoszenie na portalu zbiorki.gov.pl. Druga droga to tradycyjne wysłanie zgłoszenia pocztą. Wystarczy wydrukować sobie ten formularz, wypełnić i wysłać do MAC" - powiedział PAP minister administracji i cyfryzacji.
Po to, by zgłosić zbiórkę drogą elektroniczną, oraz po to, by wysłać w ten sposób sprawozdania z jej przeprowadzenia, potrzebny będzie podpis elektroniczny lub profil zaufany.
Profil zaufany zakłada się bezpłatnie na portalu ePUAP.gov.pl i następnie trzeba go potwierdzić w wyznaczonych punktach: urzędach skarbowych, urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, a za granicą w konsulatach (do końca roku lista punktów zostanie rozszerzona o placówki Poczty Polskie i banki). Jest on ważny przez trzy lata i po tym okresie można jego ważność przedłużyć. Bezpieczny podpis elektroniczny można kupić obecnie w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie – ich lista znajduje się na stronie Ministerstwa Gospodarki.
Podpis elektroniczny i profil zaufany służą w kontakcie z urzędem potwierdzeniu tożsamości danej osoby lub organizacji. Mają on takie samo zastosowanie jak odręczny podpis w dokumentach papierowych składanych w urzędach.
Informacje z dokumentów nadesłanych za pomocą ePUAP, po formalnej weryfikacji przez urzędników MAC, będą automatycznie umieszczane na portalu zbiórki.gov.pl. Natomiast w przypadku zgłoszeń i sprawozdań papierowych, urzędnicy, po weryfikacji formalnej, będę samodzielnie wprowadzali dane do systemu. Informacje dotyczące zbiórek prezentowane będą w taki sam sposób, niezależnie od metody przekazania dokumentu.
"Rola urzędnika ma być minimalna - będzie jedynie sprawdzał, czy zgłoszenie jest zgodne z prawem i cel zbiórki mieści się w założeniach ustawy o zbiórkach publicznych" - zaznaczył Trzaskowski.
Na portalu zbiórki.gov.pl będzie można znaleźć informacje o konkretnej zbiórce, przejrzeć spis zgłoszonych zbiórek, poznać dane organizatora, a także sprawdzić, ile udało się zebrać pieniędzy oraz jak została rozliczona dana zbiórka.
Wyszukiwarka umieszczona na portalu pozwala wyszukać zbiórki publiczne, m.in. przez takie kryteria jak: nazwa organizatora, nazwa zbiórki, miejsce jej przeprowadzenia, a także sprawdzić, jakie zbiórki są planowane, jakie już trwają, a jakie zostały zakończone.
Można także tworzyć różne wykresy i zestawienia dotyczące zbiórek, każdy może też pobrać na swój komputer (do pliku csv lub xml) komplet informacji dotyczących jednej lub wielu zbiórek.
PAP/ kop/