
Aż 80 proc. pracowników z naruszeniem swoich praw
92 proc. badanych pracowników fizycznych zadeklarowało, że dobrze lub częściowo zna swoje prawa pracownicze, jednocześnie 81 proc. miało poczucie, że nie są one w pełni przestrzegane - wynika z raportu Pracuj.pl. Co dziesiąty respondent ocenił, że jego prawa są respektowane bardzo dobrze.
Zgodnie z raportem 35 proc. osób wykonujących prace fizyczne dobrze zna swoje prawa, a 57 proc. ma ich ogólną świadomość. Jednocześnie 28 proc. badanych stwierdziło, że doświadczali łamania ich praw często, natomiast 53 proc. wskazało, że dochodziło do tego sporadycznie. 13 proc. ankietowanych badanych zadeklarowało z kolei, że nigdy nie mieli wrażenia naruszenia ich praw pracowniczych.
Reakcja pracownika, a potem… „nic się nie zmieniło”
Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w co trzecim przypadku – nawet jeśli pracownik próbował zgłosić nieprawidłowości – nic się nie zmieniło. Co piąta osoba w ogóle nie zgłosiła problemu z obawy przed konsekwencjami. Niemal tyle samo badanych zadeklarowało, że zgłosiło taką sprawę w swojej firmie i udało się ją rozwiązać. 20 proc. respondentów nie zgłosiło sprawy, bo nie wiedzieli, od czego zacząć.
Jakie to nieprawidłowości na polskim rynku pracy mamy?
Do najczęściej zgłaszanych problemów należą nieprawidłowo naliczane nadgodziny, odmowa udzielenia urlopu, brak wynagrodzenia za pracę po godzinach, czy brak regularnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Co piąta osoba doświadczyła opóźnień w wypłacie, a 16 proc. pracowało bez odpowiedniej umowy.
Z raportu wynika również, że 86 proc. respondentów pracujących fizycznie w ostatnich dwóch latach poszukiwało nowej pracy i ją otrzymało - w tym także osoby, które ostatecznie nie zdecydowały się na zmianę pracodawcy.
Skutki nieprzestrzegania praw pracowniczych są straszne
W ocenie autorów publikacji to jasny sygnał, że mobilność zawodowa w tej grupie rośnie, a rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny. Pracodawcy muszą więc mieć świadomość, że nieprzestrzeganie podstawowych zasad nie tylko wpływa na atmosferę w firmie, ale może prowadzić do realnych strat kadrowych. Coraz więcej pracowników ma dostęp do lepszych ofert, wyższych standardów i uczciwych warunków zatrudnienia.
Głos pracowników
Pracownicy fizyczni zapytani w dodatkowej ankiecie o to, które elementy prawa pracy są dla nich najważniejsze najczęściej wskazywali: terminową i uczciwą wypłatę, stabilność zatrudnienia oraz bezpieczeństwo i higienę pracy. W dalszej kolejności wymieniono kwestię urlopów, dostępu do opieki zdrowotnej czy możliwości rozwoju.
Dla wielu osób szukanie pracy zaczyna się dziś od sprawdzenia w opiniach tego, czy firma przestrzega podstawowych zasad. Czy wypłaca pieniądze na czas, czy można liczyć na wolne w razie potrzeby, czy wszystko odbywa się legalnie. To nie są wygórowane oczekiwania – to fundament uczciwego zatrudnienia. A tam, gdzie te podstawy są spełnione, pracownicy chcą zostać na dłużej – zaznaczył Bartłomiej Urbański z Pracuj.pl.
Badanie „Rynek pracowników fizycznych” zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Wykonano je na próbie 727 Polaków w wieku 18-65 wykonujących zawody fizyczne. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
pap, jb
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Kolejny niemiecki atak na inwestycję w Świnoujściu
Ukraińcy kupują u nas najwięcej mieszkań. Kto jeszcze?
Przełom! Wielka odwilż celna między USA i Chinami
»» Pokazali Tuskowi, gdzie jego miejsce. Jaka jest pozycja polskiego premiera w Europie? – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.