Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Stosujesz sól w kuchni? Uważaj - fiskus nałoży milion złotych kary

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 marca 2015, 09:43

    Aktualizacja: 26 marca 2015, 08:12

  • 13
  • Powiększ tekst

Skarbówka nie odpuszcza. Po tym jak ministerstwo finansów zakazało barom mlecznym stosowania przypraw takich jak sól i pieprz fiskus ostro bierze się do roboty i rujnuje właścicieli kolejnych barów milionowymi karami. Wbrew rozsądkowi.

Tak jest w przypadku jednego z barów na północy Polski.

Milion sto tysięcy złotych kary dla baru mlecznego w Słupsku. Jadłodajnia została ukarana za dodawanie przypraw do posiłków dotowanych przez Ministerstwo Finansów. Karę nałożono od roku 2008 mimo, że wcześniejsze kontrole Izby Skarbowej nie wykazały nieprawidłowości.

A więc prawo może działać wstecz, bo urzędnik tak chce.

Dostaliśmy dwie decyzje nakazujące zapłacenie 486 tys. zł oraz prawie 600 tys. złotych. Już zapłaciliśmy prawie 40 tysięcy złotych kar. Sprawa miliona stu tysięcy złotych już trafiła do windykacji, ale udało nam się na razie wstrzymać płatność na poziomie Ministerstwa Finansów. To kuriozalna sytuacja, bo byliśmy kontrolowani kilka razy w roku i wszystko było w porządku. Potem te same urzędniczki z Izby Skarbowej przyszły na powtórne kontrole i naliczyły kary. To ogromna kwota, przecież do tego wszystkiego musimy też naliczyć odsetki za kilka lat. Działamy siedemdziesiąt lat, mamy 130 pracowników i jeśli kara nie zostaną cofnięte, to grozi nam upadłość, powiedziała prezes Eugenii Rębacz.

Efekt? Właściciele na ulicę, osoby ubogie tracą miejsce do jedzenia a fiskus? Też ostatecznie będzie niezadowolony, ponieważ pieniędzy zapewne nie odzyska. A właściciele? Może za 10 lat doczekają się sprawiedliwości w Strasburgu.

Warto pamiętać też, iż równocześnie ministerstwo finansów wydało specjalne rozporządzenie zwalniające z płacenia podatku stacjonujących w Polsce amerykańskich żołnierzy.

radiogdańsk.pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze