Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Google odpiera absurdalne zarzuty Komisji Europejskiej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 kwietnia 2015, 14:24

  • 1
  • Powiększ tekst

W odpowiedzi na wszczęcie przez Komisję Europejską postepowania wyjaśniającego ws. mobilnego systemu operacyjnego Android Google zwrócił uwagę, że konkurencja korzysta z podobnych mechanizmów o jakie sam jest oskarżany, wymieniając tym samym firmę Apple.

"Komisja Europejska zadaje pytania o nasze umowy z partnerami. Należy przypomnieć, że mają one charakter dobrowolny - można korzystać z Androida bez Google'a, jednak ten zapewnia użytkownikom, programistom i w szerszym kontekście ekosystemowi wiele korzyści" - napisał na oficjalnym blogu koncernu wiceprezes ds. inżynierii Hiroshi Lockheimer.

W środę Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wyjaśniające, dotyczące praktyk Google'a w kwestii jego systemu operacyjnego Android. Ma ono ustalić, czy Google nie naruszył unijnych przepisów dotyczących ochrony konkurencji, utrudniając możliwości rozwoju konkurencyjnych systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych, aplikacji i usług oraz ich dostępu do rynku ze szkodą dla konsumentów oraz twórców innowacyjnych produktów i usług. KE zbada m.in., czy Google zachęca producentów smartfonów i tabletów wykorzystujących Androida, by preinstalowali na swych produktach inne powiązane usługi Google'a, jak wyszukiwarka, mapy czy pocztę elektroniczną GMail.

"Pomagamy producentom urządzeń z Androidem konkurować z Apple, Microsoftem i twórcami innych mobilnych ekosystemów, które pojawiają się na rynku z preinstalowanymi bazowymi aplikacjami. Proszę pamiętać, że umowy dystrybucyjne nie mają charakteru wyłączności, producenci (urządzeń) Androida instalują zarówno swoje aplikacje, jak i programy innych firm. Natomiast porównując do Apple'a - najbardziej dochodowej firmy produkującej telefony komórkowe - instalujemy na urządzeniach z Androidem mniej aplikacji Google'a niż Apple swoich programów na urządzeniach z systemem iOS" - podkreślił Lockheimer.

Przedstawiciel koncernu zapowiedział jednocześnie, że firma liczy na współpracę z KE w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze