Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Irlandia i Apple łączą siły - celem jest Komisja Europejska

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 września 2016, 16:01

  • 0
  • Powiększ tekst

Rząd Irlandii postanowił dziś przyłączyć się do firmy Apple i odwołać od decyzji Komisji Europejskiej, która orzekła, że Apple musi zwrócić Dublinowi ok. 13 mld euro, bo nie płacił irlandzkiemu fiskusowi praktycznie żadnych podatków.

W najbliższą środę rząd Irlandii zamierza zwrócić się do parlamentu o zaaprobowanie takiego kroku prawnego.

Dochodzenie w sprawie przyznania przez Irlandię, gdzie Apple ma swoją europejską siedzibę, korzyści podatkowych prowadzone było przez Komisję od 2014 r. Koncentrowało się na dwóch porozumieniach wynegocjowanych przez Apple i przedstawicieli władz Irlandii w 1991 r. oraz 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć płacenia miliardów dolarów podatków.

Z przedstawionych w Brukseli konkluzji dochodzenia wynika, że teraz Dublin będzie musiał odzyskać od Apple'a ok. 13 mld euro niezapłaconych podatków (plus odsetki) za lata 2003-2014.

Dublin nie zgadza się z decyzją KE. Irlandia obawia się utraty inwestorów, którzy mogą szukać innych miejsc, gdzie jurysdykcja Komisji Europejskiej nie będzie sięgać. Jak przekonywał w oświadczeniu minister finansów Irlandii Michael Noonan, Apple zapłaciło cały należny podatek w jego kraju i nie korzystało z pomocy państwa.

Jednak według Komisji dwie indywidualne interpretacje prawa podatkowego z 1991 r. i 2007 r. wydane przez Irlandię wobec kalifornijskiej firmy "znacznie i w sztuczny sposób" zaniżyły wielkość podatku odprowadzanego przez korporację w tym kraju.

Reuters odnotowuje, że szef Apple'a Tim Cook ostrzegł w czwartek, iż gdyby rząd w Dublinie nie przyłączył się do odwołania od decyzji KE, wysłałby zły sygnał do biznesu w Irlandii, której model gospodarczy zależy częściowo od takich firm jak Apple.

W piątek, po decyzji o przyłączeniu się do odwołania, rząd Irlandii zapowiedział przeprowadzenie niezależnego przeglądu systemu opodatkowania przedsiębiorstw. Celem przeglądu jest ustalenie "jaki podatek płacą, a jaki powinny płacić firmy międzynarodowe". Konkrety dotyczące przeglądu mają zostać ogłoszone w najbliższych dniach.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze