Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

MFW potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki, na czym... zaoszczędzimy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 stycznia 2016, 21:48

    Aktualizacja: 13 stycznia 2016, 22:57

  • 2
  • Powiększ tekst

Przegląd elastycznej linii kredytowej przyznanej Polsce przez MFW potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort dodał, że na wniosek Polski linia została zmniejszona, w związku z czym ponoszone przez Polskę opłaty zmniejszą się o ok. 42 mln zł. Elastyczna linia kredytowa została przyznana w styczniu 2015 roku na okres 24 miesięcy, w wysokości 15,5 mld SDR (międzynarodowa jednostka rozrachunkowa, którą posługuje się MFW).

W przekazanej PAP w środę informacji MF zaznaczyło, że przegląd Elastycznej Linii Kredytowej (FCL) jest obowiązkowy i został przeprowadzony po roku obowiązywania.

Jak podkreśla MF, przegląd "potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki oraz właściwą politykę makroekonomiczną, co jest warunkiem kontynuacji dostępu Polski do środków Funduszu".

"Raport ekspertów MFW podkreśla +bardzo mocne fundamenty polskiej gospodarki i skuteczną politykę makroekonomiczną, które stanowią podstawę wzrostu gospodarczego+, a także +deklarację obecnego rządu kontynuacji odpowiedzialnej polityki gospodarczej i umacniania systemu instytucjonalnego+" - informuje MF.

Z kolei sam MFW ocenił w komunikacie, że bardzo silne podstawy gospodarcze i ramy polityczne pomogły Polsce zachować odporność w obliczu rosnącej niestabilności na rynkach finansowych. Wzrost gospodarczy jest silny, bezrobocie spada, a inflacja zaczęła się podnosić - podkreślił Fundusz.

"Są perspektywy dalszego dynamicznego wzrostu" - powiedział pierwszy zastępca Dyrektora Zarządzającego Funduszu David Lipton.

Zastrzegł jednak, że choć ryzyko dla gospodarki nieco spadło, to "pozostaje na podwyższonym poziomie" w związku z niepewnościami co do dalszych skutków zaostrzenia polityki monetarnej USA i potencjalnie niekorzystnych wydarzeń w kluczowych gospodarkach wschodzących.

Resort finansów ujawnił w komunikacie, że na wniosek Polski linia została zmniejszona z 15,5 mld SDR (ok. 21,4 mld USD) do 13 mld SDR (ok. 17,9 mld USD).

"W związku z podjętą decyzją ponoszona przez Polskę opłata za gotowość zmniejszy się w porównaniu do roku 2015 r. o ok. 42 mln PLN. Wniosek RP o zmniejszenie FCL został zgłoszony jeszcze w grudniu 2015 r. z inicjatywy Ministra Finansów Pawła Szałamachy" - głosi informacja MF.

Ministerstwo zaznacza, że Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego dokonała przeglądu wypełniania przez Polskę kryteriów kwalifikujących do dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej 13 stycznia br.

"Rozważam stopniowe wychodzenie z FCL w przyszłości, jednak ze względu na czynniki zewnętrzne (osłabienie gospodarki Chiny, konflikt zbrojny na Ukrainie) uznałem, że zasadne jest utrzymanie obniżonej linii jako elementu stabilizacyjnego" - komentuje cytowany w informacji minister Szałamacha.

Zwraca jednocześnie uwagę, że "prognoza wzrostu PKB Polski na 2016 rok została właśnie podniesiona przez Bank Światowy do 3,7 proc. z 3,6 proc., co dodatkowo potwierdza solidne fundamenty polityki gospodarczej rządu".

Resort finansów przypomina też, że "Elastyczna Linia Kredytowa MFW przyznawana jest jedynie krajom o wyjątkowo stabilnych fundamentach makroekonomicznych i skutecznej polityce gospodarczej".

"FCL odgrywa ważną rolę z punktu widzenia zewnętrznej stabilizacji polskiej gospodarki, ochrony wartości polskiej waluty oraz wsparcia wiarygodności Polski na międzynarodowych rynkach finansowych. Ta rola była szczególnie znacząca w okresie największych napięć w strefie euro w okresie globalnego kryzysu finansowego. W ostatnich latach stopniowa poprawa sytuacji w otoczeniu zewnętrznym Polski, zwłaszcza w strefie euro, spowodowała pewne złagodzenie zagrożeń dla polskiej gospodarki. Jednocześnie pojawiły się jednak nowe istotne zagrożenia, w tym ryzyko zwiększonych wahań międzynarodowych przepływów kapitałowych, spowolnienie gospodarek wschodzących, m.in. w Chinach oraz napięta sytuacja geopolityczna za wschodnią granicą Polski" - głosi informacja.

Stąd "wobec tych zagrożeń konieczna jest kontynuacja przez Polskę skutecznej polityki makroekonomicznej wsparta działaniami o charakterze ostrożnościowym, takimi jak utrzymywanie dostępu do linii kredytowej". Choć, jak dodaje MF, "poprawa w bilansie zagrożeń i silne fundamenty makroekonomiczne przesądziły natomiast o zmniejszeniu kwoty dostępu Polski do FCL".

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze