Informacje

fot. PAP/EPA/KOCA SULEJMANOVIC
fot. PAP/EPA/KOCA SULEJMANOVIC

Węgry od początku roku zatrzymały 10 tys. nielegalnych imigrantów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 maja 2016, 11:15

  • 0
  • Powiększ tekst

*Ponad 12 tys. nielegalnych imigrantów zostało zatrzymanych na Węgrzech od początku roku po przekroczeniu zielonej granicy od południa - poinformował dziennik "Magyar Nemzet", powołując się na dane policji.

"Tymczasem nie ustaje nielegalne pokonywanie węgiersko-serbskiej granicy. Według danych policji w poniedziałek przedostały się 134 osoby, a we wtorek 129. W tym roku w sumie 12 114 osób schwytano podczas przekraczania węgiersko-serbskiej granicy, co daje dzienną średnią około 90 osób" - napisał dziennik.

Według gazety niemal bez wyjątku nielegalni imigranci są zatrzymywani na granicy lub w pasie 8 km od niej.

"Magyar Nemzet" napisał też, powołując się na Urząd ds. Imigracji i Obywatelstwa, że co tydzień prawie 450 imigrantów składa wnioski o azyl w dwóch strefach tranzytowych na węgiersko-serbskiej granicy, w Roeszke i w Tompie. W pierwszym tygodniu maja były to np. 442 osoby, a tydzień wcześniej - 435.

Czytaj także: Węgry i Bułgaria protestują przeciw karom za nieprzyjmowanie imigrantów

Do obu stref codziennie napływają nowi azylanci, a ponieważ w każdej z nich może przebywać jednocześnie tylko około 50 osób, niemal z dnia na dzień wymienia się w nich skład osobowy.

Gazeta dodała, że dwie strefy tranzytowe istnieją również przy granicy z Chorwacją, w Beremend i w Letenye, ale w ogóle nie są one wykorzystywane do legalnego przekraczania granicy.

Węgry postawiły w zeszłym roku ogrodzenie z drutu kolczastego wzdłuż swej granicy z Serbią i Chorwacją, ale imigranci wciąż przedostają się do kraju przez dziury w ogrodzeniu z Serbią. Są też przerzucani przez przemytników.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Zobacz też: Szefowa dyplomacji UE: nie ma alternatywy dla kwot uchodźców

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze