AKTUALIZACJA
Coraz więcej imigrantów szturmuje granicę
Blisko 470 cudzoziemców próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę – poinformowała Straż Graniczna. Miały miejsce kolejne ataki na polskie patrole. Od początku roku zanotowano ponad 13 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.
W środę zanotowano ponad 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w czwartek ponad 220 - podała w komunikacie rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. Do wszystkich zdarzeń doszło w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych, Narewki, Mielnika i Czeremchy.
Kilkukrotnie w ciągu minionych dwóch dni migranci zachowywali się agresywnie, rzucając kamieniami i konarami drzew w kierunku polskich patroli. Próbują w ten sposób utorować sobie drogę na zachód Europy - relacjonowała Zdanowicz.
Podała również, że między cudzoziemcami dochodzi do bójek. POSG na swojej stronie internetowej zamieścił krótki filmik, pokazujący awanturę, do której doszło po białoruskiej stronie granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych.
Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano ponad 13 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego od początku maja – ponad 5,4 tys. W kwietniu było ponad 5,3 tys. prób.
Pogranicznicy w okolicach Hajnówki zatrzymali za pomocnictwo Ukraińca, który w aucie przewoził pięciu migrantów. Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku za pomocnictwo i organizowanie nielegalnego przekraczania granicy zatrzymano 168 osób.
SG informuje też, że w ostatnich dwóch dniach udzieliła pomocy medycznej sześciu cudzoziemcom.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Zapłacimy miliony Niemcom za tranzyt paliw
Bez Obajtka zyski Orlenu lecą na łeb