Informacje

fot. PAP/Jacek Turczyk
fot. PAP/Jacek Turczyk

Morawiecki: nie ma planów nacjonalizacji OFE. Mamy plan budowy polskiego kapitału

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 lipca 2016, 11:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Plan jest taki, że pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom. Mamy bardzo dobry plan, w jaki sposób zbudować polski kapitał – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji „Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju - Program Budowy Kapitału.

Główne cele programu to bezpieczeństwo finansowe Polaków i rozwój gospodarczy - mówił Mateusz Morawiecki podczas konferencji w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, podczas której przedstawił pomysły na zmiany w OFE i założenia programu budowy kapitału.

– OFE to były środki publiczne, jak z resztą stwierdził TK, ale ten system nie sprawdził się. Dziś nie służy nikomu, ani nie zapewnia wyższych emerytur, ani nie finansuje rozwoju gospodarczego. – wyjaśniał Morawiecki. – Generalnie plan jest taki, że pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom. One dzisiaj są taką szczątkową formą, zanikającego w intencji pierwotnej filara kapitałowego, natomiast nie ma praktycznie filara kapitałowego, on wcześniej został zdemontowany przez poprzednią ekipę rządową — zaznaczył.

– W ramach programu budowy kapitału koncentrujemy się na pozyskiwaniu różnych środków i tworzeniu warunków. Mówiliśmy o tym od dłuższego czasu, że jedna z podstawowych słabości wzrostu gospodarczego w Polsce jest brak oszczędności i kapitału — mówił wicepremier.

– Główne cele tego programu to bezpieczeństwo finansowe Polaków, rozwój gospodarczy, długoterminowa stabilność finansów publicznych i bilansu płatniczego i zbudowanie dobrowolnego kapitałowego systemu emerytalnego, czyli tego, co dziś praktycznie nie funkcjonuje, natomiast jest podstawą tworzenia systemów emerytalnych w dojrzałych gospodarkach — tłumaczył.

– Chcemy zmniejszyć różnice między ostatnim wynagrodzeniem a emeryturą, czyli tzw. stopę zastąpienia. Dzisiaj, po 16 czy 17 latach funkcjonowania OFE w projekcji zastąpienia jest ok. 30 proc. Program, który pokazujemy dzisiaj ma na celu wzmocnienie stopy zatrudnienia — dodał Morawiecki.

Głównym filarem programu budowy kapitału ma być wprowadzenie Pracowniczych Programów Kapitałowych, czyli powszechnego systemu dobrowolnych pracowniczych programów emerytalnych w sektorze przedsiębiorstw. Dla mniejszych firm mają być zmniejszone bariery i uproszczenie systemu działającego w ramach IKE i IKZE.

– Generalnie przyświeca nam intencja, aby nie stworzyć systemu, który będzie znakomitym źródłem do zarabiania dla instytucji finansowych. OFE w ciągu kilkunastu lat zarobiły dziesięciokrotność włożonego kapitału — wyjaśnił wicepremier. Nie chcemy likwidować niczego w trzecim filarze, chcemy dodać dobrowolny kolejny obszar. Warto, aby ZUS i pozostałe komponenty były widoczne dla obywatela. Ten element informacyjny i edukacyjny jest niesamowicie istotny — zaznaczył.

"Rozpoczęcie działania Pracowniczych Planów Kapitałowych i Indywidualnych Planów Kapitałowych planowane jest na 1 stycznia 2018 roku. Na I etapie program obejmować będzie 2,8 mln pracowników dużych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 osób. Od 1 lipca 2018 roku planowane jest uruchomienie II etapu obejmującego przedsiębiorstwa średniej wielkości zatrudniające od 50 do 249 pracowników" - napisano w prezentacji Ministerstwa Rozwoju.

Morawiecki zapowiedział też, że rząd będzie pracować nad zmianami w OFE. – Nad szczegółami dopiero zaczniemy pracować, jednak co do intencji upewnialiśmy się, że jeżeli chodzi o przekazanie uczestnikom OFE środków do III filara i na Fundusz Rezerwy Demograficznej, to generalny kierunek, który został zarysowany - wyjaśnił wicepremier.

Z zaprezentowanych wstępnych założeń wynika, że zmiany mogą zakładać przekazanie jednej czwartej aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej, aby wzmocnić bufor finansowy systemu emerytalnego, oraz 75 proc. aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne.

/ak /bankier.pl /wPolityce.pl

Powiązane tematy

Komentarze