Informacje

Airbus sprzeda Iranowi 100 samolotów pasażerskich

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 grudnia 2016, 15:25

  • 0
  • Powiększ tekst

Airbus poinformował w czwartek o zawarciu kontraktu na sprzedaż 100 samolotów irańskim liniom Iran Air. Będą to samoloty A320 (46 sztuk), A330 (38 sztuk) i A350 XWB (16 sztuk).

Dostawy mają się rozpocząć na początku 2017 roku. Agencja Associated Press pisze, że licząc po cenach katalogowych kontrakt jest wart ponad 18 miliardów USD.

Airbus podkreślił, że uzyskał od podległego resortowi finansów USA Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych licencje na eksport samolotów do Iranu, niezbędne ze względu na ich pochodzące z USA komponenty. W ramach kontraktu Airbus pomoże też stronie irańskiej w szkoleniu pilotów, organizacji zarządzania ruchem lotniczym i portami lotniczymi.

Wcześniej w tym miesiącu Iran zawarł kontrakt na zakup 80 samolotów pasażerskich od Boeinga.

Zawarte w ubiegłym roku porozumienie Iranu ze światowymi mocarstwami w sprawie jego programu nuklearnego utorowało drogę do znoszenia nałożonych na Teheran międzynarodowych sankcji, które wykluczały m.in. sprzedaż samolotów temu krajowi.

Associated Press zwraca uwagę, że większość z 250 samolotów pasażerskich, którymi Iran obecnie dysponuje, została kupiona przed rewolucją islamską z 1979 roku. W czerwcu br. tylko 162 z tych maszyn były sprawne; do pozostałych brakowało części zamiennych.

Teheran zapowiada, że w ciągu 10 lat będzie się starał kupić 400 samolotów pasażerskich.

PAP, (RB)

Powiązane tematy

Komentarze