Pierwsze startupy w programie Pilot Maker
Piętnaście startupów oferujących swoje rozwiązania dla Grupy Tauron zakwalifikowano do pierwszego etapu programu pilotażowych wdrożeń dla startupów pod nazwą Pilot Maker.
Wobec zmieniającego się z niespotykaną wcześniej dynamiką rynku, szczególnie w obszarze energetyki, potrzebne są nowe, innowacyjne produkty. TAURON poszukuje więc sposobów identyfikacji potencjalnych obszarów wystąpienia innowacji przełomowych w otoczeniu organizacji. Liczymy, że w naszej współpracy ze startupami uda nam się, głównie w obszarze klienckim zidentyfikować nowe technologie, produkty czy usługi, które będziemy mogli oferować naszym klientom, a tym samym zbudować nową strukturę przychodów – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia.
Program Pilot Maker to projekt, który wygrał blisko sześciomilionowe dofinansowanie w ramach konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – Scale Up. Realizowany jest przez firmę techBrainers, opiera się na realnych, precyzyjnie zdefiniowanych wyzwaniach dużych przedsiębiorstw.
Proces rekrutacji do pierwszej rundy programu Pilot Maker składał się z kilku etapów. Pierwszy skupił się na analizie formalnej i wstępnej ocenie potencjału rozwiązania. Startupy, które pozytywnie przeszły weryfikacje skierowane zostały na prowadzony przez firmę techBrainers komitet selekcji.
Komitet selekcji wskazał listę 23 startupów z największym potencjałem wdrożeniowym, z czego 15 ma potencjał wdrożeniowy w firmie Tauron. Co to oznacza? Jest to potwierdzenie, że startupy odpowiadają na konkretne wyzwania zdefiniowane przez firmę TAURON, a potencjalne wdrożenie danego rozwiązania jest kompatybilne z infrastrukturą i strategią firmy TAURON – informuje Magdalena Jackowska-Rejman, kierownik projektu Pilot Maker, CEO techBrainers.
W ramach programu Pilot Maker startupy mają m.in. zapewnionego indywidualnego opiekuna, gwarancje ochrony know-how i zachowania 100 proc. udziałów, do 200 tys. zł na rozwój oraz pakiet usług do 50 tys. zł i możliwość przetestowania technologii na infrastrukturze i z udziałem klienta końcowego.