Informacje

Najlepsze Banki 2017 według Gazety Bankowej : BS Ziemi Kaliskiej i BS w Kórniku najlepsze wśród banków spółdzielczych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 czerwca 2017, 19:55

  • 1
  • Powiększ tekst

Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej - w kategorii dużych banków spółdzielczych – oraz Bank Spółdzielczy w Kórniku – spośród małych i średnich pierwsze miejsce – zostały uznane za Najlepsze Banki 2017 spośród instytucji spółdzielczych

Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej okazał się bezkonkurencyjny w pod względem dynamiki, bardzo dobrze prezentowała się struktura jego portfela oraz efektywność, wysoko oceniło go również jury konkursu. W ocenie dynamiki – według kryteriów opracowanych przez partnera merytorycznego konkursu, firmę BDO - liczyły się takie kategorie, jak wzrost funduszy własnych czy należności i zobowiązań od i wobec klientów.

Bank prowadzi działalność opartą o nowoczesne technologie i systemy informatyczne. Powstał z połączenia sześciu banków spółdzielczych: Opatówek, Koźminek, Brzeziny, Szczytniki, Lisków i Żelazków. W tym gronie najstarszy jest bank w Liskowie, który powstał z inicjatywy ks. Wacława Blizińskiego 13 sierpnia 1904 roku pod nazwą Kasa Pożyczkowo-Oszczędnościowa. Drugi to bank w Koźminku, założony w 1909 roku pod nazwą Kasa Spółdzielcza w Koźminku, a następny bank w Opatówku, zarejestrowany w 1928 roku.

Bank Spółdzielczy w Kórniku - lider w kategorii małych i średnich banków spółdzielczych – znakomicie wypadł przede wszystkim pod względem efektywności. W tej konkurencji liczyły się przede wszystkim koszty przychodów, stopa zwrotu z kapitału własnego oraz stopa zwrotu z aktywów.

Bank działa od 1869 roku, kiedy to powstała Kasa Oszczędności i Pożyczki Kółka Włościańsko – Rolniczego w Kórniku, wchłaniając kilka lat później Kasę Pożyczek i Oszczędności dla Przemysłowców Kórnickich i Bnińskich, a następnie - po przekształceniu się w Bank Ludowy w Bninie - połączyła się w dwudziestoleciu międzywojennym z powstałym w 1906 roku Bankiem Ludowym w Kórniku.

Bank jest jedną z najstarszych polskich spółdzielni kredytowych powstałych pod zaborem pruskim.

tytuł

Powiązane tematy

Komentarze