Informacje

Chiny chcą być do 2030 roku globanym liderem technologii sztucznej inteligencji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 22 lipca 2017, 18:43

  • 0
  • Powiększ tekst

Chiński gigant e-handlu, firma JD, pracuje nad uruchomieniem w Pekinie w pełni zautomatyzowanych i niewymagających obsługiwania przez ludzi centrami dystrybucji - informuje chiński rządowy "Dziennik Ludowy". Według przedstawionego przez Radę Państa Chin planu Państwo Środka chce do 2030 roku stać się światowym liderem rozwiązań AI

Magazyny z przesyłkami mają zostać oddane do użytku przed listopadem 2018 r. zapewnia koncern JD. 11 listopada od kilku lat jest w Chinach nazywany świętem internetowego handlu.

Każdego roku rekordy sprzedanych 11 listopada towarów są coraz bardziej podnoszone, dlatego usprawnienie opracowywane przez JD może stać się ważnym krokiem w trwającej rywalizacji z liderem chińskiego rynku, firmą Alibaba.

JD planuje wyposażyć swoje magazyny w Pekinie w roboty, sztuczną inteligencję oraz zapewnić sieć spedycyjną między centrami w oparciu o autonomiczne, bezzałogowe ciężarówki. Partnerem JD w tym projekcie jest firma Lenovo.

JD podpisało umowy na dostawy przesyłek przy użyciu autonomicznych ciężarówek z prowincjami Shaanxi i Syczuan. Są także plany stworzenia sieci lotnisk dla bezzałogowych dronów mogących dostarczać świeże warzywa i owoce do mieszkań na terenie całego kraju w ciągu 24 godzin.

Szef koncernu JD Liu Qiangdong w liście rozesłanym do swoich pracowników z okazji innego popularnego wśród Chińczyków dnia internetowych zakupów obchodzonego 18 czerwca wspomniał o nadchodzącej tzw. czwartej rewolucji, która ma być oparta na nowoczesnych technologiach.

Podkreślił rolę sztucznej inteligencji, która w tym procesie zwiększy możliwości całego sektora sprzedaży. Zdaniem Li sztuczna inteligencja zredukuje koszty handlu i korzystnie wpłynie na zadowolenie klientów z otrzymywanej w e-sprzedaży obsługi.

Władze Chin uważają, że rozwój technologii sztucznej inteligencji (AI) jest kluczem do uczynienia z kraju potęgi gospodarczej. Według przedstawionego w czwartek planu Państwo Środka chce do 2030 roku stać się światowym liderem rozwiązań AI. "Do 2030 r. nasz kraj osiągnie poziom światowego lidera na polu teorii sztucznej inteligencji, technologii i jej wdrażania, stając się centrum świata pod względem innowacji AI" - napisano w oświadczeniu wydanym przez Radę Państwa. Dzięki temu Chiny mają być liderem wśród innowacyjnych gospodarek.

Z Pekinu Rafał Tomański (PAP), sek

Powiązane tematy

Komentarze