Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Studenci wybrali idealnych pracodawców. Kogo i dlaczego?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

 • Opublikowano · 15 maja 2013, 12:31

 • 1
 • Tagi: biznes praca pracodawca pracownik studenci
 • Powiększ tekst

Opierając się w tym roku na opinii ponad 25 500 studentów, firma doradcza Universum udostępniła najnowszy ranking Idealni Pracodawcy 2013.

W kategorii Biznes pierwszą pozycję zajmuje Ernst &  Young, a za nim plasują się Google Poland oraz PKO Bank Polski. W kategorii Inżynieria numerem jeden jest Grupa Skanska, a kolejne pozycje zajmują Budimex i KGHM Polska Miedź. Studenci IT na pierwszym miejscu postawili się Google Poland, a tuż za nimi na firmy Microsoft oraz IBM Polska.

– Na liście możemy dostrzec wielu dużych, globalnych pracodawców, ale polscy studenci dokonują również innych wyborów; przykładowo, aż 70% z nich chciałoby pracować w Polsce, co jest bardzo wysokim wynikiem w porównaniu do innych krajów.

– komentuje Tomasz Krzywicki z  Universum w Polsce.

Jakie czynniki wpłynęły na takie wybory?

Im stabilniej, tym lepiej

Bardzo ważnym aspektem i jednym z głównych celów w przyszłej karierze jest to, by zatrudnienie było pewne i stabilne.  Firmy, które w oczach studentów są w stanie to zagwarantować lub są z tym kojarzone znajdują się wysoko w rankingach. To już od kilku lat jeden z najważniejszych czynników atrakcyjności pracodawcy w naszym kraju, co nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę wciąż niestabilną sytuację na rynku pracy, zwłaszcza wysokie wskaźniki bezrobocia wśród absolwentów.

W większości pozostałych krajów, w tym w Niemczech, numerem jeden na liście celów zawodowych jest tzw. work-life balance, jednak polscy studenci nie cenią go aż w tak dużym stopniu. W zamian za to skupiają się tych atrybutach, które zapewnią im rozwój przyszłej kariery

– wyjaśnia Tomasz Krzywicki.

Według studentów kierunków biznesowych najbardziej atrakcyjne branże to bankowość, audyt i księgowość oraz media i reklama. Tym można tłumaczyć wysokie pozycje w rankingu  firm, należących do tzw. Wielkiej Czwórki – aż trzy znajdują się w pierwszej dziesiątce. Liderem pozostaje Ernst & Young, który zachował pierwszą pozycję z zeszłego roku.

–  Jako firma zwracamy uwagę na dane dotyczące głównych czynników decydujących o atrakcyjności pracodawcy. Wyniki badań Universum potwierdzają, że studenci poszukują możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, przyjaznego i dynamicznego środowiska pracy i traktują pierwsze zatrudnienie jako podstawa do zbudowania swojego doświadczenia i nabycia umiejętności, które przyczynią się do przyszłego ich sukcesu.

– podkreśla Anna Woźniak, Recruitment Manager tegorocznego zwycięzcy. I dodaje:

–  Zapewnienie takich właśnie warunków pracy dla młodych ludzi jest dla nas – Ernst & Young – priorytetem.

W grupie banków PKO Bank Polski wspiął się o 5 pozycji i znalazł się w pierwszej trójce. 

– W zeszłym roku PKO Bank Polski ciężko pracował, aby zmienić postrzeganie firmy. Inną marką, której poczynania były bardzo widoczne jest Grupa PZU, notująca jeden z największych wzrostów w rankingu biznesowym.

– zauważa Tomasz Krzywicki.

Własny start-up

Tegoroczne badania pokazują też wzrost ducha przedsiębiorczości wśród młodych osób, szczególnie wśród studentów IT. 17% z nich chce założyć swój biznes albo pracować przy tworzeniu nowych projektów zaraz  po zakończeniu studiów. Tomasz Krzywicki wyjaśnia

Taką tendencję dostrzegamy też w innych krajach – w Rosji wspomniany wskaźnik wynosi 20%. To jedna z przyczyn, dla których wiele firm boryka się z trudnościami w znalezieniu dobrych pracowników sektora IT.

Kryzys uderza w ranking inżynierów

Inżynieria i produkcja to najpopularniejszy wybór wśród studentów inżynierii. Jednocześnie, większość firm z sektora przemysłu samochodowego obniżyło swoje pozycje w rankingu.

- To prawdopodobnie odzwierciedlenie kryzysu ekonomicznego i faktu, że przemysł wykazuje w polskim rankingu generalną tendencję spadkową.

– puentuje Tomasz Krzywicki.

Za to praca w branży energetycznej zyskuje w rankingach młodych inżynierów (miejsca w pierwszej dziesiątce dla PGE i PGNiG).

Branża budowlana wciąż jest  postrzegana jako mocna i perspektywiczna (pierwsze miejsce dla Skanska Grupa). Mimo delikatnego spowolnienia, nadzieja na nowe unijne fundusze strukturalne wpływa pozytywnie na całą branżę. Tomek Krzywicki podkreśla także, że firmy z tego obszaru (Skanska, Budimex czy Strabag) są bardzo aktywne na polu działań wizerunkowych, mocno współpracują z uczelniami, mają rozbudowane programy praktyk i staży, przez które wypracowały mocną pozycję na rynku atrakcyjnych pracodawców.

Ewa Razowska z Skanska Grupa podkreśla jeszcze, że: "

młodym ludziom częściej zależy na stabilizacji zatrudnienia oraz pracy u boku doświadczonego mentora, który od samego początku współpracy wyznaczy im jasne cele. Cały czas dla młodych ludzi ważny jest zespół i panująca w nim atmosfera. Rzadziej natomiast pojawia się temat szybkiego pokonywania szczebli kariery, czy też wymian międzynarodowych."

I dodaje:

W tym roku kandydaci na Program Praktyk Letnich Skanska przychodzą na rozmowy kwalifikacyjne bardzo dobrze przygotowani. Większość z nich świadomie wybiera pracodawcę i potrafi dokładnie sprecyzować, w jakim kierunku chce się rozwijać. Dla nas jest to oznaka dużej dojrzałości kandydatów oraz motywacji do pracy.

Oto Idealni Pracodawcy 2013w trzech głównych grupach studenckich (wszystkie wyniki na stronie www.universumglobal.com):

Top 10 Polska – Biznes

 1. 1 Ernst & Young
 2. 2 Google Poland
 3. 3 PKO Bank Polski
 4. 4 TVN S.A.
 5. 5 L'Oréal Polska
 6. 6 PwC
 7. 7 Microsoft
 8. 8 Unilever
 9. 9 Deloitte
 10. 10 Polskie Linie Lotnicze LOT

 

Top 10 Polska – Inżynieria

 1. 1 Skanska Grupa
 2. 2 Budimex
 3. 3 KGHM Polska Miedź S.A.
 4. 4 PGE (Polska Grupa Energetyczna)
 5. 5 Volkswagen Poznań
 6. 6 Polimex – Mostostal
 7. 7 Strabag
 8. 8 Rolls-Royce
 9. 9 Bosch
 10. 10 PGNiG

 

Top 10 Polska – IT

 1. 1 Google Poland
 2. 2 Microsoft
 3. 3 IBM Polska
 4. 4 Intel
 5. 5 Samsung Electronics Polska
 6. 6 Cisco
 7. 7 Allegro
 8. 8 Sony Polska
 9. 9 Oracle
 10. 10 Nokia Siemens Networks

 

Ewa Bojczuk

Komentarze