Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Zmarł przewodniczący Światowego Kongresu Żydów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 grudnia 2013, 10:57

  • 0
  • Powiększ tekst

Były długoletni prezes Światowego Kongresu Żydów (WJC), miliarder i biznesmen Edgar Bronfman zmarł w sobotę w Nowym Jorku w wieku 84 lat - poinformowano dzisiaj. Bronfman kierował Kongresem w latach 1979-2007.

Obecny szef WJC Ronald Lauder oświadczył w niedzielnym komunikacie, że jego poprzednik uczynił z Kongresu przodującą międzynarodową organizację żydowską, jaką jest do dziś, i zdołał poszerzyć ją o społeczności z Europy Wschodniej i innych krajów.

Edgar Miles Bronfman przyszedł na świat w rodzinie żydowskich imigrantów z Europy Wschodniej w Montrealu w 1929 roku. Amerykańskie obywatelstwo uzyskał w 1959 roku. Po śmierci ojca w 1971 roku stanął na czele koncernu branży alkoholowej, Seagram's, przejętego przez rodzinę Bronfmanów pod koniec lat 20. XX wieku. Za jego kierownictwa firma znacznie rozszerzyła obszary działalności.

Na stanowisku prezesa Światowego Kongresu Żydów zastąpił Philipa Klutznicka, który ustąpił w 1979 roku w związku z nominacją na ministra handlu USA.

Pod jego kierownictwem WJC m.in. wywalczył w sądach wysokie odszkodowania dla rodzin ofiar Holokaustu, których majątki, zrabowane przez hitlerowskie Niemcy, były blokowane w bankach szwajcarskich. Za jego prezesury Kongres USA nasilił naciski na Związek Radziecki w kwestii poluzowania restrykcji emigracyjnych dla tamtejszych Żydów. Bronfman wspierał także kampanię na rzecz ujawnienia nazistowskiej przeszłości byłego sekretarza ogólnego ONZ i prezydenta Austrii Kurta Waldheima.

W 1982 roku, jako pierwszy przedstawiciel organizacji żydowskiej, przemawiał na forum ONZ. W czasie specjalnej sesji poświęconej rozbrojeniu Bronfman oświadczył, że "światowy pokój nie może tolerować żadnego zaprzeczenia prawomocności Izraela ani innego państwa narodowego".

W 1999 roku prezydent Bill Clinton uhonorował go najwyższym cywilnym odznaczeniem Stanów Zjednoczonych - Medalem Wolności, w uznaniu jego zasług "dla zapewnienia podstawowych praw Żydom na całym świecie".

(PAP)

ksaj/ woj/

Powiązane tematy