Opinie

Fot.Internet
Fot.Internet

Uwaga! Izrael ostrzega: Kantor i Tamborski atutami Rosjan w wojnie o polski rynek

Wojciech Surmacz

Wojciech Surmacz

Redaktor naczelny wGospodarce.pl i Gazety Bankowej

  • Opublikowano: 8 lipca 2014, 11:10

  • 4
  • Powiększ tekst

Trwa „niewidzialna wojna” Rosji o przejęcie kontroli nad polską gospodarką. Niebagatelną rolę odgrywa w niej Mosze Kantor, szef rosyjskiego koncernu chemicznego Acron, którego największym sojusznikiem jest Paweł Tamborski, nowy szef polskiej giełdy – donosi prestiżowy serwis informacyjny Likudnik z Izraela.

W serwisie Likudnik.co.il (należącym do partii Likud, której liderem jest aktualny premier Izraela Benjamin Netanjahu) ukazał się alarmującym artykuł o tym, że „niewidzialna wojna” o wpływy w gospodarce Europy Środkowo - Wschodniej wchodzi właśnie w decydującą fazę.

Izraelski portal koncentruje się na polskim rynku i jednym z najważniejszych "graczy" w tej wojnie na terytorium Polski czyli Wiaczesławie Mosze Kantorze, prezesie Europejskiego Kongresu Żydów i szefie Acronu - rosyjskiego lidera w produkcji nawozów, zmierzającego do przejęcia kontroli nad polskim sektorem chemicznym, którego wartość szacowana jest na około 6 mld dolarów. Według serwisu Kantor jest jedną z kluczowych postaci dla prezydenta Rosji Władimira Putina i jego doradców w realizacji strategię przejęcia kontroli nad gospodarką całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Izraelscy analitycy z serwisu Likudnik zauważają, że jeśli Rosja tę wojnę wygra i przejmie kluczowe gałęzie gospodarki w takich krajach, jak Polska, Austria, Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia, to umowa o wolnym handlu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi stanie się zupełnie nieistotna. Zaś dotychczasowi lojalni członkowie wspólnoty europejskiej zamienią się w "konie trojańskie" Rosji.

„Podczas wojny biznesowej, Mosze jest inny niż podczas wojny o pamięć. Jest samolubny. Do tej "gry" zaangażował wielu wpływowych Polaków (ministrów, dziennikarzy, lobbystów), których mimo wszystko, nienawidzi” - przestrzega Polaków Likudnik, powołując się na jednego z bliskich współpracowników Kantora.

Według portalu jedną z głównych ról w tej wojnie odgrywa Paweł Tamborski były wiceminister gospodarki, przyszły prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, którego notowania ostatnio spadły po tym jak stał się jedną z twarzy podsłuchowego skandalu, który niedawno wybuchł w Polsce. Likudnik kojarzy nominację Tamborskiego na szefa GPW z obawami Rosjan związanymi wizją fuzji giełd w Warszawie i Wiedniu, które po połączeniu mogłyby się stać poważnym konkurentem dla moskiewskiej giełdy. Według portalu Tamborski ubiega się o przewodnictwo w Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, bo nie jest entuzjastą połączenia Warszawy i Wiednia.

„W najbliższym otoczeniu Kantora panuje przekonanie, że Tamborski może być jego najmocniejszą kartą przetargową. Tamborski to znany w Polsce finansista, który zaprosił Acron do Polski. Teraz ma zapewnić przychylność polskich organów kontrolnych, które muszą zatwierdzić zakupy Acronu. Poza Tamborskim Acron wspiera wielu konsultantów politycznych, związanych z Aleksandrem Kwaśniewskim, który do 2006 roku był prezydentem Polski” - podaje Likudnik.

Zdaniem izraelskiego portalu dla Kantora ta wojna jest punktem kulminacyjnym dla biznesu, który prowadzi w Polsce. Jeśli przejmie kontrolę nad polskimi firmami państwowymi, takimi jak Grupa Azoty i Ciech, stanie się największym producentem nawozów i tworzyw sztucznych w Europie. Kantor stanie się także jednym z największych odbiorców gazu rosyjskiego w Unii Europejskiej. Skala importu kontrolowanych przez niego firm przekroczy volumen zakupowy niektórych członków UE.

Likudnik podkreśla, że w wojnie o polską chemię przeciwko Kantorowi występuje polski rząd, służby specjalne i poważna część lokalnego biznesu. Ale Mosze dysponuje silnym zapleczem, które ma mu zapewnić zwycięstwo w tej wojnie. Dla Acronu pracują dziennikarze. Są to zarówno rosyjscy korespondenci w Warszawie, jak i polscy dziennikarze, którzy szczyty karier osiągali w czasach komunizmu kraj był silnie komunistyczny pracują teraz.

Serwis informacyjnym rządzącej w Izraelu partii Likud wspomina też Ciechu – drugiej co do wielkości grupie chemicznej, która właśnie trafiła w ręce Jana Kulczyka, najbogatszego Polaka.

„Jak twierdzą nasze źródła, lubi on współpracować z rosyjskim biznesem. Ale czy gra on w jednej drużynie z Mosze Kantorem? Tego nasze źródło nie chce potwierdzić” - informuje Likudnik.

Według izraelskiego portalu Polska i Kantor to nie jedyne pola na, których toczy się aktualnie rosyjska wojny o gospodarcze wpływy w naszej części Europy. W ostatnim tygodniu czerwca, mimo sankcji nałożonych na Rosję przez UE, Władimir Putin odwiedził Austrię lobbując za podpisaniem umowy na budowę gazociągu South Stream. Ma to na zawsze związać Europę z rosyjskim paliwem. Podobnie jak Austria również inne kraje południowe - Bułgaria, Rumunia, Węgry i Włochy są zaangażowane w ten projekt. „Co to jest dla nich największą korzyścią ze współpracy z Rosją? Bardzo niskie ceny gazu” - podkreśla Likudnik.

Wojciech Surmacz

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze