Informacje

Fragment okładki bieżacego wydania tygodnika wSieci.pl
Fragment okładki bieżacego wydania tygodnika wSieci.pl

wSieci: Agencja polityczno-towarzyska

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 lutego 2014, 14:35

  • Powiększ tekst

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Maja Narbut pisze o skandalach i szantażach, których ofiarami padają politycy oraz biznesmeni.

– Standardowa metoda działania grup przestępczych w mniejszych miastach to prowadzenie agencji towarzyskich wcale nie ze względu na zyski, lecz możliwość korumpowania lokalnych elit i wpływania na nie. Prokuratorzy, sędziowie i szefowie skarbówki korzystają z usług seksualnych po preferencyjnych cenach lub wręcz dostają „gratisy”

– opowiada dziennikarce socjolog dr Radosław Sojak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Ten mechanizm zaobserwował podczas badań nad przemocą w polskim biznesie

– wskazuje Maja Narbut.

Autorka tłumaczy, dlaczego szantaż związany z obyczajowością czy moralnością prominentnej osoby jest najczęściej wykorzystywany przez grupy przestępcze.

- Kiedy w grę wchodzi korupcja, szantaż jest sprawą delikatną: szantażysta może się pogrążyć, jeśli sam korzysta z korupcyjnego układu. W przypadku spraw obyczajowych nie ma żadnej symetrii – zabawa w agencji towarzyskiej może skompromitować lokalnego polityka czy prokuratora, ale z pewnością nie zaszkodzi przestępcy. Zjawisko szantażowania sprawami obyczajowymi wydaje się mieć w polskiej rzeczywistości zakres znacznie szerszy, niż mogą podejrzewać socjolodzy

– pisze Maja Narbut.

Jak przekonuje autorka, szantaż nie jest tylko problemem biznesmenów, wkracza na teren polskiej polityki czy dyplomacji.

- Przed wyjazdem na placówkę ambasadorzy odbywają szkolenie, które ma ich nauczyć, jak unikać sytuacji stanowiących potencjalne zagrożenie. Teoria nie idzie jednak w parze z praktyką. Czy fakt, że wysokiej rangi dyplomata ukrywa z obawy przed kompromitacją informacje o swoim nietypowym życiu prywatnym, stanowi zagrożenie? Wydaje się to dość oczywiste. Najbardziej nieprawdopodobna, wręcz filmowa historia, jaka zdarzyła się w ostatnich latach w MSZ, dotyczyła byłego ambasadora RP na Białorusi

– pisze Maja Narbut.

Więcej o szantażach znanych osób w bieżącym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 3 lutego br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych