Świat. Popyt na węgiel ciągle rośnie
Wbrew powszechnym opiniom, że świat odchodzi od węgla, jest zupełnie odwrotnie - pisze Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Najnowsze dane pokazują, że świat zmierza w kierunku jeszcze większego zapotrzebowania i jeszcze większego wydobycia węgla.
Wydobycie węgla w 2023 roku osiągnęło rekordowy poziom
Na stronie Polskiej Grupy Górniczej znajdziemy artykuł „Świat zużywa coraz więcej węgla”, w którym wyniki badań „Coal Market Update – Lipiec 2023” Międzynarodowej Agencji Energii nie pozostawiają złudzeń.
Światowy popyt na węgiel przekroczył w 2022 r. 8,3 mld ton, pobijając swój historyczny rekord. Wzrost zapotrzebowania w wielu regionach na świecie spowodowany jest łatwą dostępnością i niższą ceną w porównaniu do gazu.
Chiny i Indie w czołówce
Chiny i Indie odpowiadają za blisko 70 proc. światowego zużycia węgla. Państwo Środka zużyło 4,5 mld, a Indie ponad 1,1 mld ton surowca. Również w UE wzrosło zużycie węgla o 0,9 proc. w stosunku do 2021 roku.
W 2022 roku światowa produkcja węgla wyniosła ponad 8,6 mld ton, wzrastając o 8 proc.
Prognozy IEA wskazują, że pod koniec 2023 r. globalna produkcja węgla przekroczy 8,8 mld ton, głównie dzięki Chinom, Indiom i Indonezji. Spodziewane jest też utrzymanie zużycia na poziomie 8,3 mld ton, przy spadku w UE i USA.
Przesunięcie popytu na węgiel do Azji trwa - Chiny i Indie odpowiadają za 2/3 światowej konsumpcji. USA i UE, które dawniej stanowiły 35 proc. popytu, teraz używają mniej niż 10 proc. tego surowca.
Czytaj też: Soboń: Nie ma mowy o recesji
Czytaj też: Ilu w Polsce pracuje cudzoziemców?
biznesalert, jb