Geely chce wybudować fabrykę w Europie. Polska w grze
Koncern Geely, chiński potentat motoryzacyjny, znany m.in. z produkcji elektryków, stara się ominąć cła nałożone na samochody wyprodukowane poza Unią Europejską, dlatego rozgląda się za miejscem na fabrykę. Polska jest jedną z rozważanych lokalizacji.
Fakt szukania miejsca, w którym mógłby powstać zakład produkcyjny, potwierdza Nicolas Appelgren, dyrektor zarządzający marką Lynk & Co, jedną z firm należących do Geely – donosi portal autokult.pl. Na razie produkuje ona jeden model pojazdu z napędem hybrydowym, ale jeszcze w tym roku ma pokazać pełnoprawnego elektryka.
Partner polskiej Izery
Przypomnijmy, że w 2022 roku Geely został wybrany na partnera projektu Izera – polskiego samochodu elektrycznego, który po dojściu do władzy obecnej koalicji rządowej bardzo mocno spowolnił, a w zasadzie stanął w miejscu. Jak pisze Reuters, powołując się na osoby związane z polskim rządem, właśnie z uwagi na to partnerstwo, budowa fabryki w Polsce razem z Geely „nie jest idealnym rozwiązaniem”.
Jak informował money.pl, pojawiły się pomysły odejścia od idei polskiej marki, z uwagi na to, że trudno byłoby zbudować dla niej cały system dystrybucji, serwisowania czy marketingu – zwłaszcza, jeśli auta miałyby wejść na inne rynki niż polski. Lepszym pomysłem byłoby pozyskanie inwestora.
Siermięga decyzyjna
Jeszcze w kwietniu Borys Budka, ówczesny minister aktywów państwowych, mówił, że inwestycja w teren, na którym miałaby stanąć fabryka, powinna być kontynuowana, a decyzja co do samej Izery zapadnie po audytach, za kilka tygodni. Nic takiego się jednak nie stało.
Tymczasem w kwietniu tego roku w Hiszpanii wystartowała nowa fabryka Chery, innego chińskiego producenta. Z kolei BYD planuje otwarcie w perspektywie trzech lat pierwszego zakładu produkcyjnego na Węgrzech. Jak widać, zostaliśmy w blokach. Ciekawe czy podobnie będzie z Geely?
Źródło: autokult.pl., money.pl, Reuters
Oprac. GS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Polski czempion o międzynarodowym zasięgu ma duże problemy
Szwedzi zamykają jedną z fabryk. A co z Gdańskiem?
Znana sieć drogerii zamyka wszystkie sklepy w Polsce
»» Rozmowa z Arturem Soboniem, członkiem zarządu NBP wielkich zakupach złota przez bank centralny na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: