Informacje

Fot.Aotearoa/wikipedia
Fot.Aotearoa/wikipedia

Guernsey: nowe możliwości dla polskich inwestorów

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec

Przedmiotem działalności Kancelarii Prawnej Skarbiec są usługi doradztwa prawnego, które w zależności od przedmiotu konkretnego zlecenia obejmować mogą: udzielanie porad i konsultacji prawnych, wydawanie opinii prawnych, zastępstwo prawne i procesowe.

  • Opublikowano: 7 października 2014, 05:54

  • Powiększ tekst

Od połowy maja na wyspie Guernsey obowiązuje nowa ustawa o spółkach LPP, która daje unikalne możliwości optymalizacji podatkowej.

Dokładnie od 13 maja br. na Guernsey można zakładać spółkę osobową LLP (limited liability partnership) z oddzielną osobowością prawną i pełną zdolnością prawną, która może posiadać aktywa, a jej wielkim atutem jest elastyczność.

Jakie konkretnie korzyści może odnieść polska firma stając się wspólnikiem LPP zarejestrowanej na Guernsey? Punktem wyjścia do oceny unikatowych korzyści podatkowych tego rozwiązania dla inwestorów z Polski jest brak podatku dochodowego na poziomie spółki. Opodatkowani mogą być natomiast wspólnicy w krajach swojej rezydencji podatkowej, czyli z jednej strony nie ma podatku dochodowego, jak w klasycznym raju podatkowym, a z drugiej strony w 2013 r. Guernsey zniknęło z listy krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, co stanowi efekt ratyfikowania i wejścia w życie umowy między naszym krajem a Baliwatem Guernsey o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

Przybliżmy tą kwestię: Guernsey znajdowała się na liście krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową z 16 maja 2005 r. sporządzonej przez ministra finansów. Wyspy nie ma w zaktualizowanym rozporządzeniu z zeszłego roku, bo jej władze przystały na pewne ustępstwa, podpisując w 2013 r. z Polską dwie umowy: jedną w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym, a drugą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych.

Na Guernsey nie ma podatku od zysków kapitałowych, podatku od spadku czy podatku VAT, a podatek dochodowy zarówno od osób fizycznych jak i prawnych jest dużo niższy niż w Wielkiej Brytanii. Obowiązuje specjalny reżim podatkowy przewidujący trzy stawki CIT: 0% dla spółek prowadzących działalność gospodarczą na terenie wysp; 10% dla firm osiągających dochody z określonego rodzaju działalności finansowej (specyficzne operacje bankowe, usługi powiernicze, usługi ubezpieczeniowe); 20% dla firm mających dochody z działalności podlegającej nadzorowi Urzędu Regulacyjnego oraz dochody z wynajmu i budowy nieruchomości położonych na Guernsey.

Istnieje jeszcze jedna istotna zaleta nowego rozwiązania w zakresie LLP. Umowa spółki nie jest publicznie dostępna, a co za tym idzie nie musimy ujawniać osobom postronnym zasad rządzących relacjami między wspólnikami.

W 2013 r. na Guernsey zarejestrowano 103 fundusze inwestycyjne. Aktywa w zarządzaniu wszystkich tego rodzaju podmiotów działających na wyspie wynoszą 266 mld funtów. Pierwszą spółką osobową LLP na gruncie nowej regulacji została BlueCrest Holdings LLP, firma zarządzająca aktywami o wartości 32 mld USD (dane za serwisem Bloomberg).

Cechy spółki LLP zarejestrowanej na Guernsey:

  • musi posiadać co najmniej dwóch wspólników; mogą nimi być zarówno osoby fizyczne jak i prawne;
  • ograniczona odpowiedzialność partnera za szkody wyrządzone przez pozostałych partnerów i osoby, które podlegały ich kierownictwu. Ograniczenie odpowiedzialności dotyczy tylko zobowiązań powstałych w związku z wykonywaniem działalności przez pozostałych partnerów (główna różnica w stosunku do spółek LP); odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości kapitału wniesionego przez partnera, zgodnie z umową spółki;
  • musi być przejrzysta dla celów podatkowych Guernsey;
  • musi posiadać pisemną umowę określającą prawa i obowiązki między wspólnikami oraz między wspólnikami a samą LLP, która jest wiążąca dla wszystkich wspólników i samego LLP;
  • każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, działa jako jej agent;
  • wspólnicy mają niemal całkowitą swobodę w uzgodnieniu praw własności i zarządzaniu spółką LLP;
  • każda LLP musi ustanowić pełnomocnika rezydującego na Guernsey (Resident Agent), którym jest albo osoba fizyczna albo prawna zapewniająca obsługę korporacyjną;
  • nazwy i adresy partnerów LLP muszą być zgłoszone do rejestru spółek, ale nie ma wymogu, aby upubliczniać inne informacje.

Ciekawostki o Baliwacie Guernsey: Ma on status Dependencji Korony brytyjskiej, co oznacza, że obroną oraz sprawami zagranicznymi zajmuje się Wielka Brytania, zaś sprawami wewnętrznymi lokalne władze. Wyspy zamieszkują Brytyjczycy, Portugalczycy i Łotysze. Oficjalnymi językami są angielski i francuski, ale mówi się tam także w Dgèrnésiais (Guernsey French, spokrewniony z normandzkim) oraz dialekcie Sercquiais (który przywędrował z pobliskiej wyspy Jersey z pierwszymi osadnikami). Średnia długość życia mieszkańców to aż 80 lat. To tu Victor Hugo napisał „Nędzników”, a w jego domu Hauteville House w Saint Peter Port jest obecnie muzeum administrowane przez radę miejską Paryża. Zarówno premier Wielkiej Brytanii David Cameron, jak i władze wyspy, protestują przed określaniem Guernsey mianem „raju podatkowego”.

Mec. Robert Nogacki, Aleksandra Danielewicz, Piotr Rosik

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec

tytuł

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych