Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Z OSTATNIEJ CHWILI: Grecja przedłuża czasowo program pomocowy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 lutego 2015, 20:05

  • 2
  • Powiększ tekst

Grecja i ministrowie finansów eurostrefy osiągnęli w piątek wieczorem w Brukseli porozumienie o przedłużeniu o cztery miesiące programu pomocowego dla Grecji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne w strefie euro.

Według unijnych źródeł spotkanie w gronie wszystkich 19 ministrów strefy euro rozpoczęło się dopiero ok. 18.30, a wcześniej trwały negocjacje nad projektem wspólnego oświadczenia między greckim ministrem Janisem Warufakisem a Niemcem Wolfgangiem Schaeublem. Obaj przebywali w osobnych pomieszczeniach, a "mediatorem" był szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Powstał kompromisowy projekt oświadczenia eurogrupy, który - według nieoficjalnych informacji - zakładał przedłużenie programu wsparcia dla Grecji o cztery miesiące, a także elastyczne podejście do reform i oszczędności, które ma przeprowadzić Grecja. Listę takich reform Ateny miałyby przedstawić do poniedziałku. Tę propozycję porozumienia Dijsselbloem przedstawić miał w czasie rozmowy telefonicznej premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi.

Wcześniej w piątek Cipras poprosił przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, by w razie braku kompromisu w piątek, zwołany został szczyt przywódców strefy euro w niedzielę. Jak dowiedziała się PAP z unijnych źródeł, Tusk wykluczył zwołanie szczytu na najbliższą niedzielę.

Od 2010 r. Grecja otrzymała od UE i MFW 240 mld euro w ramach programów ratunkowych.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze