Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rozbito gang wyłudzający podatki. Straty dla budżetu? 66 mln złotych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 czerwca 2016, 08:39

    Aktualizacja: 15 czerwca 2016, 09:04

  • 2
  • Powiększ tekst

Rozbito gang wyłudzający podatki m.in. przy obrocie paliwami i luksusowymi autami. Stosując metodę "karuzeli podatkowej" grupa w ciągu kilku lat wyłudziła 11 mln zł i naraziła Skarbu Państwa na straty sięgające 66 mln zł - poinformowała KGP.

Jak powiedziała kom. Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji grupa miała zasięg międzynarodowy.

"Zatrzymaliśmy w sumie 7 osób; ostatnio 3 - w tym organizatora procederu, księgową i prezesa jednej ze spółkę uczestniczących w przestępstwach" - powiedziała Kuc.

CZYTAJ TEŻ: Minister finansów powołał spółkę do walki z wyłudzeniami VAT.

Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw podatkowych. Grozi im nawet do 10 lat więzienia.

Działanie grupy opierało się na tzw. karuzeli podatkowej. Oszustwa polegały na zakupie paliwa od podmiotów zagranicznych posiadających polską koncesję, na specjalnie w tym celu założone firmy słupy, które nie odprowadzały należnego podatku VAT.

"Wyłudzone w ten sposób pieniądze wydawano m.in. na zakup luksusowych pojazdów, które kupowano u polskich dealerów i następnie fikcyjnie sprzedawano za granicę do firm zarejestrowanych przez członków grupy. Następnie ponownie sprowadzano je do Polski rażąco zaniżając wartość lub zmieniając ich przeznaczenie" - dodała Kuc.

CZYTAJ TEŻ: Ustawa zrównująca kwotę wolną od podatku dla posłów i obywateli czytana do pustej sali.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji we Wrocławiu i tamtejsza prokuratura okręgowa. "Rozbicie grupy było możliwe dzięki współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej we Wrocławiu oraz m.in. przedstawicielem Europolu" - podkreśliła oficer prasowa.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze