Informacje

Jak bezpiecznie brać pożyczki online

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 29 listopada 2016, 14:19

    Aktualizacja: 29 listopada 2016, 15:15

  • Powiększ tekst

Z badań loando.pl wynika, że średnia wartość pożyczki zaciąganej w grudniu rośnie aż o 17 proc.Na pożyczki w okresie przedświątecznym najczęściej decydują się ludzie 35-50 lat. Według szacunków ekspertów Polacy średnio na przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia wydadzą w tym roku 812 zł.

Zdaniem Tymona Zastrzeżyńskiego, eksperta z pozyczkaportal.pl już około 30 proc. pożyczek zaciąganych jest przy użyciu urządzeń mobilnych .

Można się spodziewać, że wartość ta będzie rosła; ich spłacalność wynosi 83 proc.- dodaje Zstrzeżyński.

tytuł

W okresie świątecznym zauważamy większe zainteresowanie klientów, zwłaszcza wśród osób, które wcześniej nie brały pożyczek online, a często nawet bały się korzystać z tego typu rozwiązań. Oczywiście jest to spowodowane koniecznością jednorazowego wydania znacznej sumy pieniędzy, której bardzo często po prostu nie posiadają w danym momencie – komentuje Michał Konopka, ekspert moneyman.pl

Podstawowe zasady bezpiecznego pożyczania:

1.Wybieraj sprawdzonych pożyczkodawców – przed Świętami liczba oszustów pożyczkowych i nie do końca pewnych ofert wzrasta. Jak się ustrzec przed podpisaniem umowy z działającą niezgodnie z prawem instytucją? Trzeba sprawdzić firmę pożyczkową, u której zamierzamy starać się o wsparcie finansowe. Szczególnie pomocna jest lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz Krajowy Rejestr Sądowy. Numer KRS powinien posiadać każdy pożyczkodawca. Warto też zerknąć na jego stronę internetową i zweryfikować dane kontaktowe. Można udać się do siedziby firmy wskazanej w adresie, ale kto ma to no czas w szale świątecznych przygotowań? Lepiej jest poczytać kilka opinii od poprzednich klientów i sugerować się listą najlepszych pożyczek umieszczaną w ogólnie dostępnych rankingach takich ofert. Porównajmy kilka propozycji, aby wybrać propozycję spełniającą nasze oczekiwania.

2.Dokładnie czytaj umowy – szczególnie przed Świętami czujemy presję czasu, dlatego wiele rzeczy robimy automatycznie. Tak samo składamy podpisy pod dokumentami, które niekoniecznie starannie przeanalizowaliśmy. Aby potem nie żałować, musimy skrupulatnie sprawdzić czy zgadza się kwota, okres pożyczki i jej rodzaj, a także pozostałe warunki, które gwarantuje nam pożyczkodawca. W umowie powinny zawierać się dokładne koszty pożyczki i szczegóły dotyczące możliwości wcześniejszej spłaty zobowiązania. Istotne są też konsekwencje nieterminowych płatności, do których – co trzeba szczególnie podkreślić – lepiej nie dopuścić.

3.Nie bierz zbyt wysokich pożyczek – aby nie pozwolić na wspomniane nieterminowe płatności, nie można brać pożyczek na wygórowane kwoty. W związku z tym należy starannie przeanalizować swój budżet, odejmując wydatki od dochodów. Wówczas przekonamy się, jaką część naszych finansów możemy przeznaczyć na spłatę pożyczki. Pamiętajmy, że przed Świętami wydatki są dużo większe, dlatego uwzględnijmy to w naszych wydatkach. Pożyczkę w końcu trzeba spłacić i lepiej jest mieć na to odpowiednie fundusze.

  1. Pożyczając w internecie, dbaj o swoje dane – nie udostępniaj ich bez potrzeby. We wniosku pożyczkowym podawaj tylko konieczne informacje i zawsze zakładaj silne hasła do swoich kont. Musisz też zadbać o bezpieczne połączenie, dlatego lepiej nie korzystać z sieci w kawiarniach czy w innych niesprawdzonych miejscach. Unikniemy przechwycenia ważnych informacji i problemów, z którymi nie chcielibyśmy się mierzyć.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.