Informacje

Artyści plastycy mają najsłabsze poczucie bezpieczeństwa materialnego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 stycznia 2017, 15:51

  • Powiększ tekst

Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy oraz muzyków - podało w poniedziałek Narodowe Centrum Kultury, przedstawiając wstępne wyniki z badania dotyczącego twórców w Polsce.

Badanie NCK dotyczące sytuacji polskich twórców i artystów, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem opinii publicznej, obejmowało takie kwestie jak ich poczucie bezpieczeństwa materialnego, ale również ich stosunek do sztuki i postaw artystycznych oraz do wyborów aksjologicznych i przeszłości - mówił PAP dr Mateusz Werner, zastępca dyrektora NCK ds. badań i strategii kultury.

Podkreślił, że badani twórcy i artyści określili też pożądane przez nich drogi rozwoju polskiej polityki kulturalnej.

W badaniu, które zrealizowano w grudniu ub.r., przeprowadzano wywiady z 600 aktywnymi zawodowo twórcami lub artystami. Uczestniczyli w nim m.in. literaci, dziennikarze, plastycy, kompozytorzy, śpiewacy, producenci filmowi, reżyserzy i aktorzy. Badanie miało charakter anonimowy.

Jak wynika z przedstawionego przez NCK wstępnego raportu, 32 proc. ankietowanych deklaruje, iż w ostatnich miesiącach czuło, że ich źródło dochodów jest niepewne i niestabilne. 37,5 proc. uznało, że zdarzyło im się tak czuć, a 30 proc. spośród ogółu badanych twórców nie doświadczyło w ostatnim okresie takiego niepokoju.

Największa niepewność dochodu towarzyszy badanym artystom plastykom. 39 proc. spośród nich deklaruje, że w ostatnich miesiącach często miało poczucie, ich że ich źródło dochodu nie jest pewne. Kolejnym 29 proc. zdarzało się tak czuć. 30 proc. z nich nie miało takiego wrażenia w ostatnich miesiącach - głosi raport.

Na tle pozostałych twórców najmniejsza niepewność związana z sytuacją finansową dotyka literatów, dziennikarzy i filologów oraz kompozytorów, artystów muzyków i śpiewaków, choć nadal odpowiednio 26 proc. i 28 proc. z nich często odczuwało niepewność, a 36 proc. i 33 proc. zdarzyło się tak czuć. 37 proc. spośród obydwu grup nie miało takiego wrażenia w ciągu ostatnich miesięcy – podało Narodowe Centrum Kultury.

Wśród systemowych rozwiązań problemu dofinansowania artystów badani wskazywali najczęściej na "uproszczenie procedur pozyskiwania środków publicznych przez artystów" oraz na "zwiększenie puli środków publicznych do pozyskania przez artystów". W dalszej kolejności pojawiały się takie odpowiedzi jak np. "zwiększenie wpływu na politykę kulturalną zrzeszeń branżowych artystów" lub "zwiększenie liczby i zakresu zleceń dla artystów ze strony instytucji państwowych". Najmniejszą popularność wśród badanych zdobyła odpowiedź, że należy zwiększyć liczbę instytucji kulturalnych, które dysponują etatami.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych