Informacje

MAE: Polska potrzebuje długoterminowej strategii energetycznej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 stycznia 2017, 14:08

  • Powiększ tekst

Międzynarodowa Agencja Energetyczna uważa, że Polska powinna niezwłocznie sfinalizować tworzenie długoterminowej strategii energetycznej do 2050 r. - wynika z raportu MAE ws. Polski. Pozytywnie oceniono plan połączenia gazowego Polski z Norwegią i budowę terminalu LNG.

Rząd Polski powinien niezwłocznie sfinalizować tworzenie długoterminowej strategii energetycznej do 2050 r., wraz z planami działania i harmonogramami realizacji polityki. Proces ten musi uwzględniać przejrzyste i otwarte konsultacje ze wszystkimi podmiotami branży energetycznej i konsumentami" - napisano w opublikowanym w środę raporcie "In-Depth Review of Poland (IDR).

MAE przewiduje, że rząd opublikuje zmienioną strategię energetyczną w 2017 roku.

W ocenie MAE nowa strategia powinna kłaść duży nacisk na długoterminowe przemiany sektora, w tym zwiększenie inwestycji w poprawę efektywności energetycznej, środki mające na celu zmniejszenie emisji z sektora niepodlegającego obrotowi handlowemu, bardziej ekologiczne ogrzewanie gospodarstw domowych i sektora energetycznego, reformę sektora ciepłowniczego i rozwój energii odnawialnej.

MAE zaleca także rządowi stworzenie jasnej wizji dla sektora węglowego, zgodnej z nową długoterminową strategią energetyczną, opartej na rzetelnym szacowaniu kosztów, przejrzystej odpowiedzialności, eliminowaniu subsydiowania skrośnego pomiędzy wytwórcami energii i kopalniami węgla (pokrywanie kosztów jednego rodzaju działalności przychodami pochodzącymi z innej działalności - przyp. PAP) oraz zapewniającej sektorowi prywatnemu możliwości rozwoju i konkurowania na rynku.

Wśród rekomendacji MAE znalazł się również punkt dotyczący wprowadzenia środków zabezpieczających krótko- i długoterminowe bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego.

To obejmuje zagwarantowanie, że rynek hurtowy jest w stanie zapewnić wyraźne sygnały do inwestowania w nowe moce wytwórcze i przesyłowe - napisano w raporcie.

Dodano, że w krótkim okresie polski rząd powinien doprowadzić do stworzenia i wdrożenia rynkowego mechanizmu mocy, który zapewni konkurencję między wszystkimi technologiami wytwarzania, najlepsze wykorzystanie zasobów transgranicznych oraz zarządzanie stroną popytową.

Zdaniem MAE projektowanie i realizowanie mechanizmów mocy należy przeprowadzić ostrożnie, by zapewnić brak zakłóceń konkurencji, kolizji z transgranicznymi przepływami energii i nie doprowadzić do wzrostu cen energii dla odbiorców końcowych.

Polska poczyniła dalsze postępy we wdrażaniu polityki energetycznej od czasu naszego ostatniego przeglądu (...), ale widzimy pewne wyzwania. Jednym z największych zagrożeń dla środowiska w Polsce i zdrowia mieszkańców jest lokalne zanieczyszczenie powietrza. Niepewna jest przyszłość energii odnawialnej w kontekście zmian prawnych. Jest też niepewność wokół harmonogramu i technologii programu jądrowego. Potrzeba jest większej konkurencyjności na rynkach energii i rząd musi więcej uwagi poświęcić kwestii badań i rozwoju" - powiedział podczas prezentacji raportu Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

Zauważył, że strategiczną kwestią w Polsce jest wykorzystanie węgla, które stanowi podstawę systemu energetycznego. Jego zdaniem nowe bloki energetyczne opalane węglem powinny być budowane z wykorzystaniem najlepszych możliwych technologii, a rola pomocy państwa dla sektora wydobywczego powinna być dobrze przemyślana.

Chociaż do modernizacji polskiej infrastruktury energetycznej zostały wprowadzone istotne poprawki, nadal potrzebne są znaczne inwestycje w celu zapewnienia stabilnych dostaw energii, zmniejszenia udziału elektrowni pracujących w technologiach wysokoemisyjnych i zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Polska musi zwiększyć swoje wysiłki i rozszerzyć sieć przesyłową energii elektrycznej. Ściślejsza integracja państwa z sąsiednimi rynkami jest niezbędna w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz dalszej integracji rynków energii elektrycznej w regionie" - napisano w raporcie IDR.

Fatih Birol pozytywnie ocenia plan połączenia gazowego z Norwegią. "Sektor gazowy w Polsce zależy mocno od jednego źródła eksportu i byłoby dobrze eksportować z innych krajów i dywersyfikować dostawy. Z tego powodu otwarcie terminala LNG było świetnym pomysłem, zwłaszcza w okresie zmian na rynkach światowych i większego znaczenia LNG. Dodatkowe wysiłki w kierunku dywersyfikacji, w tym posiadania połączenia z Norwegią to bardzo dobry projekt. Jeśli okaże się on komercyjnym projektem, to na pewno będzie z korzyścią dla poprawy bezpieczeństwa gazowego kraju" - powiedział dziennikarzom Birol.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych