Informacje

Źródło:Warszawskie Targi Książki
Źródło:Warszawskie Targi Książki

Warszawskie Targi Książki - od 18 maja

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 maja 2017, 16:24

  • 0
  • Powiększ tekst

Niemal 800 wystawców z 32 krajów, ponad 1000 pisarzy, którzy wezmą udział w około 1500 spotkań z czytelnikami i paneli dyskusyjnych - tak zapowiadają się rozpoczynające się 18 maja 8. Warszawskie Targi Książki, które odbywać się będą na Stadionie PGE Narodowym.

Gościem honorowym targów będą wydawcy z Niemiec. 66 wydawców prezentować się będzie na stoisku narodowym o powierzchni 220 metrów kw. Motto programu przygotowanego przez Frankfurckie Targi Książki oraz Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec brzmi "Worte bewegen. Siła słów".

Na targi przyjedzie 11 autorów niemieckich reprezentujących wszystkie gatunki literackie m.in. beletrystykę, reportaż, książki dla dzieci, w tym noblistka Herta Mueller, Charlotte Link, Wolfgang Bauer, Alice Pantermueller i Daniela Kohl.

Zaplanowane na pierwszy dzień targów spotkanie z Hertą Mueller odbędzie się pod hasłem "W każdym języku mieści się inna para oczu", a dotyczyć będzie specyfiki literatur narodowych. Jak mówił na środowej konferencji prasowej dyrektor Murator EXPO, organizatora Targów, Jacek Oryl, najwięcej przekładów książek Mueler, autorki reprezentującej niemiecką mniejszość z Rumunii, ukazało się właśnie w Polsce.

Warszawskie Targi Książki zgromadzą w tym roku ponad 800 wydawców z 32 krajów - to rekordowa liczba, rok temu na targach prezentowali się wydawcy z 25 krajów. Pojawią się, po zeszłorocznej przerwie, reprezentanci Rosji. Po raz pierwszy na targach pojawi się duże stoisko narodowe Chin.

Chiny są bardzo zainteresowane obecnie Polską, mamy potwierdzenie, że przyjadą delegacje z różnych części Chin. Mnie najbardziej cieszy, że wśród gości z Francji będzie Cedric Villani, matematyk, laureat +matematycznego Nobla+, czyli medalu Fieldsa z 2010 roku. Właśnie ukazała się jego książka po polsku i z tej okazji będzie miał w Warszawie wykład. On ma znakomity kontakt z publicznością, jest typem takiego ekscentrycznego naukowca, może być ciekawie - mówił Oryl.

Na targach swoją ofertę zaprezentują też wydawcy z takich krajów jak Argentyna, Australia, Białoruś, Indie, Japonia, Korea, Kostaryka, Peru.

Na targi przyjedzie ponad 1000 pisarzy. Swój udział potwierdzili m.in. Hanna Krall, Józef Hen, prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Karol Modzelewski, prof. Jerzy Bralczyk, Jarosław Mikołajewski, Adam Zagajewski, Marcin Świetlicki, Wioletta Grzegorzewska, Krzysztof Varga, Szczepan Twardoch, Filip Springer, Katarzyna Bonda, Graham Masterton oraz Bohdan Butenko, Maciej Wojtyszko, Joanna Olech, Ewa Chotomska, prof. Joanna Papuzińska, Barbara Kosmowska i Grzegorz Kasdepke.

Program branżowy zaplanowano na cztery targowe dni.

Ważnym elementem na pewno będą rozmowy o rynku książki, a zwłaszcza o ustawie gwarantującej jednolitą cenę książek przez 12 miesięcy po publikacji. W Polsce trwa właśnie dyskusja na temat wprowadzenia takiego rozwiązania, a Niemcy mają już z nim doświadczenia. Będziemy rozmawiać o ustawie o książce w kontekście m.in. ochrony małych księgarń i małych wydawnictw. W Niemczech ustawa o jednolitej cenie książki sprawdziła się, ich doświadczenia są pozytywne. Twierdzą, że to jest świetne rozwiązanie. Na warszawskich targach obecni będą także wydawcy z Francji, gdzie już od dawna działa tzw. prawo Langa gwarantujące stałą cenę książki przez pewien czas po jej publikacji. Rozmowy będą prowadzone na trójstronnych panelach - wydawcy niemieccy, francuscy i przedstawicie Polskiej Izby Książki - mówił Jacek Oryl.

Na Warszawskich Targach Książki nie zabraknie imprez dla dzieci. Organizować je będą m.in. Wszechnica PAN, Muzeum Literatury, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Ośrodek KARTA.

Po raz pierwszy uczestnicy targów będą mogli skorzystać z Katalogu Książek WTK OnLine, który ma ułatwić im poruszanie się w przestrzeni targowej i znalezienie poszukiwanej książki w labiryncie stoisk. Katalog to wspólny projekt Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy - Biblioteki Głównej Woj. Mazowieckiego i organizatora wykonawczego Warszawskich Targów Książki - firmy Murator EXPO. Katalog zbudowano w oparciu o Bazę Polskiego Rynku Wydawniczego LibriKo tworzoną przez warszawską bibliotekę. Za jego pomocą będzie można sprawdzić, czy na targach dostępna jest książka, której szukamy i jak dotrzeć do stoiska, gdzie można ją kupić lub na spotkanie z autorem.

Jak co roku równolegle do czterodniowej imprezy na Stadionie PGE Narodowym Warszawskie Targi Książki odbywać się będą także w internecie. Wirtualne Targi są dopełnieniem Warszawskich Targów Książki i odbędą się w dniach 15-28 maja. Pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl. wydawnictwa biorące udział w targach będą prezentować swoją ofertę w internecie. "Organizacja targów w sieci umożliwia zapoznanie się z ofertą wystawców wszystkim tym, którzy nie mogą uczestniczyć w targach tradycyjnych oraz tym, którym nie udało się nawiązać kontaktu z ulubionymi wystawcami. Główną zaletą Wirtualnych Targów jest dłuższy czas trwania - targi w sieci trwają 14 dni - oraz większa dostępność - każdy internauta może je odwiedzić w dowolnym momencie, bez żadnych ograniczeń oraz bez konieczności wychodzenia z domu. Poruszanie się po wirtualnych targach ułatwia podział na sektory branżowe oraz rozbudowany, tematyczny katalog prezentowanych ofert" - mówił Oryl.

Podczas Targów ogłoszone zostaną nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA, Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA. Poznamy też tegorocznych laureatów takich wyróżnień jak: Honorowa Nagroda WTK IKAR, Nagrody Dziennika Gazety Prawnej ECONOMICUS, Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumacza literatury naukowej, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich "Bibliotekarz Roku", Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną.

Razem z Warszawskimi Targami Książki na stadionie, w przestrzeni Biznes Klubu Stadionu odbywać się będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Na piątek zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki jest rówieśniczką Warszawskich Targów Książki - oba wydarzenia są ze sobą związane od początku istnienia. Tradycyjnie już sobota na Warszawskich Targach Książki jest Dniem Reportażu: przez cały dzień odbywać się będą spotkania z finalistami ósmej edycji nagrody. W programie m.in. spotkanie z MartĄnem Caparrosem, autorem "Głodu", Cezarym Łazarewiczem, autorem książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka", Anetą Prymaka-Oniszk, autorką reportażu "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" oraz z gościem specjalnym: Paolo Rumizem, włoskim pisarzem i dziennikarzem, przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego, z udziałem Joanny Malawskiej, tłumaczki "Legendy żeglujących gór". Tegorocznego laureata nagrody poznamy w niedziele wieczorem.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze