Informacje

fot. Sonia Samulska
fot. Sonia Samulska

Oszustwa dokonywane metodą "na wnuczka" są bardzo dotkliwe

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 29 kwietnia 2013, 09:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Tylko w samej Gdyni w 2012 r. doszło do ponad dwustu prób wyłudzeń podjętych wobec seniorów metodą "na wnuczka". Na szczęście dzięki działaniom policji ponad 170 przypadków nie zakończyło się krzywdą emeryta, zaś pozostałe 30 znalazło finał w sądzie, a przestępcy zostali skazani.

Takich przypadków jest jednak coraz więcej, a bandyci są w swej działalności coraz bardziej bezczelni. W pierwszym kwartale 2013 r. doszło już do ponad 200 prób takich wyłudzeń. Dlatego policja w kooperacji z Akademią Marynarki Wojennej RP zorganizowała w Gdyni debatę społeczną na temat bezpieczeństwa seniorów oraz ich bliskich.

Na ten temat portal wGospodarce.pl rozmawia z rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego Policji w Gdyni. kom. Michałem Rusakiem.

Arkady Saulski: Dlaczego problem wyłudzeń i oszustw wobec seniorów jest tak poważny?

Michał Rusak: Niestety ten problem jest palący – mówią o tym doświadczenia i statystyki Policji. Oszustwa wobec osób starszych, seniorów, szczególnie te dokonywane „na wnuczka” są bardzo dotkliwe, ponieważ osoby starsze tracą w ten sposób spore pieniądze, często oszczędności całego życia. Jednak Policja skutecznie z tym procederem walczy – zatrzymujemy kolejnych sprawców. Wciąż jednak pracujemy nad tym by problem nagłośnić – pracujemy nad informacją dla seniorów, programami edukacyjnymi. Równie poważnym problemem są przestępstwa dokonywane na ogrodach działkowych. Działkowcy ruszają do ogrodów, niestety przestępcy wtedy nas obserwują i dokonują kradzieży, rabują mienie z altan. A więc Policja uprzedza jak się przed tym uchronić. Co więcej – Policji zależy też na tym aby edukować seniorów jak uchronić się przed nieuczciwymi praktykami konsumenckimi. To także jest poważne oszustwo i palący problem.

Wspominał pan o statystykach – jak one się prezentują?

Notujemy codziennie wręcz trzy do pięciu usiłowań oszustwa „na wnuczka”. Jest to bardzo powszechne i dosyć dotkliwe. Policja, gdy tylko otrzymuje sygnał w takiej sprawie – interweniuje. Podobnie jest w przypadku kradzieży w altanach.

Dlaczego akurat seniorzy znajdują się „na celowniku” przestępców?

Osoby starsze są bardzo ufne. My jako Policja nalegamy na to aby jednak powszechna była zasada ograniczonego zaufania. Zbyt duża ufność powoduje to, że młodzi, bezwzględni sprawcy (ale i starsi bandyci) wykorzystują tę łatwowierność.

Czy ta debata społeczna jest pierwszym takim wydarzeniem z cyklu?

Zdecydowanie tak. Jest to pierwsza taka debata, planujemy kolejne spotkania. Wraz z Marynarką Wojenną chcemy organizować warsztaty, debaty i spotkania. Mamy doskonałą kadrę więc już w czerwcu planujemy kolejną debatę zaś tematy będziemy uzgadniać z głównymi zainteresowanymi, a więc z obywatelami.

 

 

Aby dowiedzieć się więcej o przebiegu samej debaty, oraz o tym jak uchronić się przed oszustami, zapraszamy na portal Czas na finanse.

Zapraszamy również do odwiedzenia działu finansów wSklepiku.pl.

 

Rozmawiał Arkady Saulski.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze