Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kolejna odsłona korupcji w Chinach - wyrok na partyjnego prominenta już wkrótce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 września 2013, 11:04

    Aktualizacja: 18 września 2013, 14:43

  • 0
  • Powiększ tekst

W najbliższą niedzielę zapadnie wyrok w sprawie byłego prominentnego działacza Komunistycznej Partii Chin Bo Xilaia, sądzonego za korupcję, sprzeniewierzenie publicznych funduszy i nadużycie władzy - poinformował dziś sąd w mieście Jinan na wschodzie Chin.

Jak sprecyzowano ogłoszenie wyroku nastąpi 22 września o godzinie 10 czasu lokalnego (godz. 4 rano czasu polskiego). Rozprawa sądowa w sprawie Bo zakończyła się 26 sierpnia po pięciu dniach. W końcowej fazie procesu podkreślono, że przedstawiciele oskarżenia nie doszukali się żadnych okoliczności łagodzących. Podsumowując zgromadzony materiał dowodowy, prokurator podkreślił, że oskarżony nie zasłużył na łagodniejsze potraktowanie, ponieważ odwołał swoje oświadczenie, w którym jeszcze przed procesem przyznał się do winy.

64-letni Bo Xilai, który do niedawna uważany był za jednego z czołowych kandydatów do ścisłego kierownictwa KPCh, oskarżony jest o przyjęcie osobiście lub za pośrednictwem żony i syna łapówki w wysokości 21,79 mln juanów (2,67 mln euro) od dwóch biznesmenów. Zarzuca mu się również sprzeniewierzenie 5 mln juanów (612 tys. euro) z funduszy publicznych oraz nadużycie uprawnień służbowych poprzez próbę blokowania śledztwa.

Bo nie przyznał się do pierwszego z zarzucanych mu czynów, ale przyznał się do "pewnej odpowiedzialności" w związku z drugą sprawą, czyli sprzeniewierzeniem 5 mln juanów na korzyść żony Gu Kailai. Nie przyznał się jednak wprost do winy.

Gu Kailai przebywa w więzieniu za zabójstwo w listopadzie 2011 roku brytyjskiego biznesmena Neila Heywooda i próbę zatuszowania tej zbrodni. Skandal, który wybuchł z powodu morderstwa, zrujnował karierę polityczną Bo Xilaia, wcześniej szefa lokalnej organizacji partyjnej w będącym największą metropolią północno-zachodnich Chin mieście Chongqing.

(PAP)

cyk/ ap/

 

 

---------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------

Uwaga!

Czwarty numer miesięcznika "W Sieci Historii"z nowym dodatkiem  już do nabycia w naszym sklepie wSklepiku.pl!


Miesięcznik

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze