Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Tym razem chiński sąd był łaskawy: Wyrok dla urzędnika za korupcję? Zamiast śmierci tylko 15 lat więzienia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 listopada 2015, 06:15

  • 5
  • Powiększ tekst

Sąd w prowincji Ciangsi (Jiangxi) na południu Chin skazał na 12 lat więzienia za korupcję Li Chongxiego, byłego doradcę uwikłanego w afery ministra bezpieczeństwa publicznego - poinformowała we wtorek agencja Xinhua.

Li, dawniej najwyższy rangą doradca w prowincji Syczuan na południowym zachodzie kraju, został oskarżony w kwietniu br. i sądzony przez sąd w Nanczang (Nanchang).

Xinhua podaje, że władze skonfiskowały majątek Li warty ok. 1 mln juanów (ok. 160 tys. dolarów). Byłemu urzędnikowi zarzucono, że wykorzystywał swoje wpływy w Syczuanie, m.in. wobec firm budowlanych i agencji nieruchomości, by zapewniać miejscowym spółkom prawo do budowania na działkach należących do państwa.

W zamian Li sam lub za pośrednictwem żony przyjął pieniądze i inne korzyści o łącznej wartości 11,1 mln juanów (ok. 1,75 mln dolarów).

Li jest kolejnym skazanym za korupcję urzędnikiem z dawnej kliki byłego ministra bezpieczeństwa publicznego Zhou Yongkanga, który w czerwcu br. usłyszał wyrok dożywocia za łapownictwo, zdradę tajemnic państwowych i nadużywanie władzy.

To także kolejny wyrok w ramach antykorupcyjnej kampanii prezydenta Chin Xi Jinpinga, urzędującego od marca 2013 roku. Prowadzi on zakrojoną na szeroką skalę walkę z korupcją na wszystkich szczeblach władzy.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze