Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wielka korupcja w chińskiej armii

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 czerwca 2014, 13:39

  • 1
  • Powiększ tekst

Były wiceprzewodniczący chińskiej Centralnej Komisji Wojskowej generał Xu Caihou, oskarżony o przyjmowanie łapówek, został usunięty z partii komunistycznej - poinformowała dziś agencja Xinhua. Decyzję w tej sprawie podjęło Biuro Polityczne.

Według Xinhua, Xu odpowie za korupcję przed sądem wojskowym. Również postanowienie skierowania jego sprawy do prokuratury wojskowej podjęto na posiedzeniu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin pod przewodnictwem sekretarza generalnego Xi Jinpinga, który jest też prezydentem Chin i przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej.

Xu jest najwyższym rangą przedstawicielem chińskich sił zbrojnych, który odpowie za korupcję - podkreśla wydawany w Hongkongu dziennik "South China Morning Post".

Xu przestał być członkiem Biura Politycznego KC KPCh w 2012 roku, a w zeszłym roku odszedł ze stanowiska wiceprzewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej. Reuters pisze, że od kilku miesięcy przebywał de facto w areszcie domowym.

"Śledztwo wykazało, że Xu Caihou wykorzystywał swą pozycję do pomagania innym w uzyskiwaniu awansów i brał łapówki osobiście lub za pośrednictwem członków swej rodziny" - napisała Xinhua.

Według "South China Morning Post" w śledztwie ustalono, że Xu przyjął ogromne łapówki od Gu Junshana, byłego zastępcy szefa logistyki Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, oskarżonego w marcu o defraudację, łapownictwo, sprzeniewierzanie funduszy państwowych i nadużycie władzy.

W marcu ta gazeta informowała, że 71-letni Xu, chory na raka, został zabrany ze szpitala wojskowego w Pekinie pod eskortą policji.

(PAP)

az/ ap/

Powiązane tematy

Komentarze